>Arid Uka ka lindur në Gjermani. Me prejardhje është nga Zhabari

>I dyshuari per vrasjen e dy ushtareve amerikan, Arid Uka ka lindur dhe jeton ne Gjermani, i ka thënë Associated Press-it xhaxhai i tij, Rexhep Uka i cili jeton në Mitrovicë.  


Në intervistë për AP menjëherë pas aktit makabër, familjarët kanë theksuar se familja e ARIDIT (jo  Arifit sic është raportuar më parë) është shpërngulur nga Kosova qysh para 40 vjetësh.

Rexhepi ka bërë të ditur se gjyshi i Aridit i cili dyshohet se ka vrarë amerikanët ka qenë imam në njërin nga fshatrat e Mitrovicës,


Ndërkohë i biri i Rexhepit, Behxheti (djali i xhaxhait të vrasësit të dyshuar) thotë se me të marr lajmin ka tentuar të kontaktoj me babain e Aridit por ai nuk i është përgjigjur./topLajm

Postuar te Bota, KOSOVË. Komentet te >Arid Uka ka lindur në Gjermani. Me prejardhje është nga Zhabari Janë të Mbyllura

>Schalke në finale pasi eliminon Bayernin (Video)

>

Bayerni i Munichut është eliminuar para tifozëve të vet në gjysmëfinalen e Kupës DFB nga Schalke.
Bayerni e dominoi këtë takim, por mjeshtria taktike dhe disiplina në lojën e Schalkes bënë diferencën në këtë takim.

Sulmuesi legjendar, Raul, ishte ai që heshti bavarezët me anë të golit të realizuar pas asistimit të Benedikt Howedes (15’).
Në finalen e Kupës DFB, Schalke takohet me skuadrën nga Bundesliga 2 gjermane, Duisburg.

Postuar te SPORT. Komentet te >Schalke në finale pasi eliminon Bayernin (Video) Janë të Mbyllura

>Mitrovica sonte ndez qirinj!

>

Burime te toplajm bejne te ditur se nen organizimin e Kuvendit Komunal te Mitrovices ne kete qytet sonte do te ndizen qirinje ne shenje solidarizimi me popullin amerikan. 

Organizuesit thone se kjo eshte me e pakte qe mund te behet per ti deshmuar botes qe kosovaret dhe vet shteti i Kosoves nuk e perkrah kete akt te shemtuar./toplajm

Postuar te KOSOVË. Komentet te >Mitrovica sonte ndez qirinj! Janë të Mbyllura

>update:Arif Uka para se të gjuante tha Allahu Akbar (video)

>

Fox News raporton duke u thirur në burime të sigurta se kosovari i dyshuar për vrasjen e 2 ushtarëve amerikan para se të gjuante tha Allahu Akbar. Kjo shton edhe më tej dyshimet se

vrasja ka qenë një akt terrorist. Më parë ministri i punëve të brendshme Bajram Rexhepi  tha se I dyshuari është Arif Uka nga Mitrovica Veriore./topLajm


Video do te shihet pas reklamave 30 sekondeshe.
Watch the latest video at video.foxnews.com

Postuar te Bota. Komentet te >update:Arif Uka para se të gjuante tha Allahu Akbar (video) Janë të Mbyllura

>The Associated Press publikon videon nga vrasja e 2 amerikanëve

>

Postuar te Bota. Komentet te >The Associated Press publikon videon nga vrasja e 2 amerikanëve Janë të Mbyllura

>Skena e vrasjes së 2 amerikanëve (foto)

>

Këto janë disa nga fotot nga vendi i ngjarjes në aeroportin e Frankfurtit, ku kosovari Arif Uka dyshohet se ka vrarë dy ushtarë amerikan./topLajmPostuar te Bota, KOSOVË. Komentet te >Skena e vrasjes së 2 amerikanëve (foto) Janë të Mbyllura

>Presidenti Obama dënoi vrasjen e ushtarëve amerikanë

>

Dy ushtarë amerikanë janë qëlluar për vdekje nga një person i armatosur në aeroportin e Frankfurtit në Gjermani.
Autoritetet rajonale nuk përjashtojnë as mundësinë e një lidhjeje terroriste, por asgjë nuk është e qartë. 


Personi, i cili vrau dy ushtarë dhe plagosi rëndë dy të tjerë, sipas informacioneve, është nga Kosova, tha ministri i Brendshëm i shtetit Hes, Boris Rein.
Zëdhënësja e forcave ajrore amerikane për Evropë, majorja Beverli Mok tha se të katër viktimat, dy të vrarët e dy të plagosurit, i takojnë këtyre njësive. Ajo nuk dha detaje se ku ishin të stacionuar viktimat apo emrat e tyre.


Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama ka dënuar sulmin.
“Dua që çdokush ta kuptojë se nuk do të lëmë asgjë pa bërë derisa të mësojmë si ndodhi ky akt i tmerrshëm. Do të punojmë me autoritetet gjermane për të siguruar që të gjithë autorët do të dalin para drejtësisë”, tha Obama.


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka dënuar sulmin duke e cilësuar si “ngjarje të tmerrshme”. Ajo ka shtuar se vendi i saj do të bëjë “gjithçka që është e mundur” për të hetuar deri në fund sulmin ndaj autobusit të ushtarëve amerikanë.
“Dua to shpreh ngushëllimet ushtarëve amerikanë dhe familjeve dhe të afërmve të tyre. Kjo është një tragjedi e tmerrshme, dhe Gjermania do të bëjë gjithçka është e mundur për të gjetur shpejt çfarë ka ndodhur”, tha Merkel.


Ushtria amerikane ka një numër bazash në rajonin e Frankfurtit. 
Ministri i Brendshem i Kosoves, Bajram Rexhepi, ka konfirmuar se policia gjermane e ka identifikuar të dyshuarin si Arif Uka, shtetas i Kosovës nga qyteti i Mitrovices. “Kjo është një ngjarje dërrmuese dhe tragjike. Po përpiqemi të kuptojmë nëse ishte diçka e organizuar apo çfarë natyre kishte sulmi”, tha Rexhepi.
Presidenti dhe Qeveria e Kosovës kanë dënuar ashpër vrasjen e dy qytetarëve amerikanë dhe plagosjen e dy të tjerëve./kn

Postuar te Bota. Komentet te >Presidenti Obama dënoi vrasjen e ushtarëve amerikanë Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: