Planetit Tokë i vie fundi?

Shpërthime vullkanike të mëdha, stuhi magnetike, rrezatime nga hapësira etj… Pas vetëm katër vjetësh në Tokë do të mbretërojë ferri, ose të paktën sipas Laurenc Xhozef, fizikan nga SHBA dhe autori i librit “Apokalipsi 2012”. 


Bindjet e tij bazohen në një fakt: më 12 dhjetor të vitit 2012 do të përfundojë cikli i kalendarit Maja, qytetërimi misterioz që banoi në Amerikën Qendrore nga viti 1800 përpara Krishtit deri në vitit 1450 pas Krishtit. 

Për më shumë të nesërmen e asaj dite do të ndodhë solstici dimëror dhe Dielli do të pozicionohet me qendrën e Rrugës së Qumështit për herë të parë pas 26 mijë vjetësh…a duhet të shqetësohemi?


Pozicionimi astronomik nuk do të jetë i rrezikshëm, të paktën sipas shkencëtarëve që e mbikëqyrin hapësirën në vazhdimësi. Për shembull në vitin 2002 pesë planetë u pozicionuan në një vijë të drejtë në harkun e 33 gradëve pa shkaktuar asnjë pasojë në kozmos. 

Kalendari i Majas

Ndërsa kultura Maja ishte një nga më komplekset në botë dhe shquhej për diturinë në fushën e matematikës dhe astronomisë.


Por e gjitha kjo po krijon një klimë ankthi në lidhje me vitin 2012 që kujton pak a shumë atë të vitit 2000. Kur sipas raporteve në të gjithë botën u shpenzuan rreth 300 miliardë dollarë për të ndërhyrë në sistemet informatike dhe për të parandaluar katastrofën e madhe. 


Por, gjithsesi, ne jemi bijë të një apokalipsi. 


Gjashtëdhjetepesë milionë vjet më parë, toka u trondit nga një kataklizëm i vërtetë. 


Një meteor tepër i madh me një diametër rreth 10 km, ndezi në flakë atmosferën dhe u përplas në brigjet Yukatan (në Meksikë) duke shkaktuar një krater të gjerë më shumë se 100 kilometra dhe një re pluhuri që do ta mbulonte të gjithë tokën për vite me radhë si një perde e zezë. 


Dhe përfundoi kështu epoka e dinozaurëve, reptilët e mëdhenj që për miliona vjet kanë qenë “të zotët” e planetit. 


Ndërsa në atë epokë, gjitarët kishin arrinin madhësinë fizike të një qeni. Por çuditërisht ata i mbijetuan katastrofës. Dhe madje përfituan nga ajo: duke mos qenë më të kërcënuar nga zvarranikët gjigantë filluan të evoluonin derisa u bënë ata dominuesit e vërtetë të planetit Tokë.

Postuar te Hulumtime, Kuriozitet, Studim. Komentet te Planetit Tokë i vie fundi? Janë të Mbyllura

Epoka e re e gurit

…vijon nga artikulli i kaluar


Edhe në ditët e sotme, siç ndodhi në vitin 1999, disa e lidhin këtë histori me Nostradamusin (Michel de Notre-Dame, 1503-1566). 


Por në fakt, Nostradamusi e kishte parashikuar katastrofën edhe disa herë të tjera në shekujt e kaluar, por asnjë informacion nuk lidhet me vitin 2012. 


Një hipotezë më shkencore apokalipsi është teoria e Olduvait, e formuluar në vitin 1989 nga inxhinieri Riçard Dukan, mbi bazën e të dhënave botërore mbi energjinë dhe popullsinë. 
Hipoteza e merr emrin nga ultësira e Olduvait në Tanzani, duke u konsideruar si një metaforë e kohës së gurit të cilës ka mundësi që t’i rikthehemi pas vitit 2012…por hipoteza të tilla tashmë na kanë bërë tepër skeptikë, pasi të tilla katastrofa janë parashikuar që nga viti 1979 deri në 2008, por që asnjë prej tyre nuk rezultoi e vërtetë.


Por ka pasur edhe raste tragjike si “Heaven’s Gate”: në vitin 1997 39 persona u vetëvranë me shpresën se do të arrinin në një “nivel superior” përpara se bota të shkatërrohej. 


Një bindje që thellohet së tepërmi mund të ketë rrënjë politike dhe sociale, mbi të gjitha nëse përcillet nga
persona që kanë pozicione të fuqishme.


Të influencohesh nga mendimi i një apokalipsi do të thotë ta lëshosh veten në një rrjedhë mendimesh duke mos bërë asgjë për të parandaluar. Ose mund të klasifikohet edhe si një sjellje që bën reale një profeci.

Postuar te Hulumtime, Kuriozitet, Studim. Komentet te Epoka e re e gurit Janë të Mbyllura

Vezë e rrumbullakët në Britani

Punëtori i hotelit “Bristol” në Newquay në Britaninë e Madhe duke përgatitur drekën pa një vezë të rrumbullakët dhe vendosi ta ruajë.


“Kur e pashë vezën e rrumbullakët, u ndala për një çast, pasi nuk kisha parë diç të ngjashme. Pastaj i thirra të gjithë anëtarët e familjes në kuzhinë. Askush prej njerëzve që unë njoh kurrë nuk kishte parë vezë të tillë”, tha James Church.Pas tetë vitesh pune në kuzhinë, Church mendon se ka parë diku 100.000 vezë, por kurrë nuk kishte parë një të tillë. Vezët e pazakonta zakonisht vijnë si pasojë e ovulimit të dyfishtë. Format e vezës varen nga lloji i zogut që i bën.

Postuar te Kuriozitet. Komentet te Vezë e rrumbullakët në Britani Janë të Mbyllura

Skotlandë: Prodhohet vodka më e fuqishme në botë

Skotlanda prodhoi vodkën më të fuqishme në botë, e cila përmban 88.8 për qind alkool.


Pija marramendëse „Pincer Shanghai Strength” është produkt i kompanisë skoceze “Pincer” dhe është dedikuar për tregun kinez, transmeton Bgnes.Lideri i deritanishëm në këtë radhitje ishte vodka “Ballkan 176”, e cila përmbante 80 për qind alkool.


Në përmbajtjen e pijes megjithatë ka simbolikë, meqë sipas kinezëve, tetëshja është numër fatlum. Skotët do ta shesin vodkën në të zezë dhe në një shishe ngjyrë ari dhe do të kushtojë 85 paundë.

Postuar te Kuriozitet. Komentet te Skotlandë: Prodhohet vodka më e fuqishme në botë Janë të Mbyllura

Ligje të çuditshme nëpër botë…

Po të “rrëmosh” nëpër kodet civile të vendeve të ndryshme të botës, gjenë ligje nga më të çuditshmet, nga më absurdet, por edhe nga ato nga më të drejtat, që shpesh kanë qëllimin të të bëjnë të ndjehesh më tepër njeri. 


Sipas “The Times”, ja një listë sanksionesh e ligjesh të disa vendeve nëpër botë, që po nuk i zbatove, paguan me pará, ose me liri:– FRANCË: Ndalohet me ligj që ndonjë derr të quhet Napoleon.


– ANGLI: Ndalohet ngarja e një taksie, nëse je i sëmurë me kolerën.


– VERMONT: Gratë që duan të vënë dhëmbë fallco, duhet të kërkojnë nga burrat leje me shkrim.


– ALABAMA: Nuk lejohet ngarja e makinës me sy të fashuar.


– FLORIDA: Femrat nuk duhet të bëjnë parashutizëm të dielave.


– KANADA: Nuk mund të përdorësh më shumë se 25 monedha 1-qindarkëshe, gjatë një blerje.


– JAPONI: Ilace me përbërje Pseudofedrine, ilace kundër alergjive dhe sinozitit, që në vendet europiane jepen pa recetë, ndalohen me ligj.


– SINGAPOR: Gjobitesh nëse lë në gjëndje jo të mirë banjot publike, ose nëse hedh bishta cigaresh në rrugë.


– SUEDI: Gjobiten ose burgosen ata që shkojnë me prostituta, jo prostitutat.


– GJERMANI: Ndalohet mbajtja e kafshëve që konsiderohen të rrezikshme, si rotvailer apo pitbull.


– KAMBORXHIA: Ndalohet loja me pistoleta uji.


– TAILANDË: Ndalohen sharjet e fyerjet ne publik, kundër familjeve monarke.


– FINLANDË: Ndalohet të dëgjohet nga dikush tjetër thirrja e një taksisti në radio. Nëse nuk është vetëm, taksisti e mbyll menjëherë thirrjen.

Postuar te Kuriozitet. Komentet te Ligje të çuditshme nëpër botë… Janë të Mbyllura

Ndërtesa që duket si PlayStation 3 apo anasjelltas?

Objekti afarist “Park Tower” në Osaka është quajtur tashmë dhe “Ndërtesa PS3”, prej kur u zbulua se duket tamam si konsoli i famshëm për lojëra “Sony Playstation 3”.
Arkitekti Niken Sekei nuk mund të akuzohet për plagjiaturë, sepse ndërtesa u ndërtua më vitin 2003, 3 vjet para shfaqjes së “Sony Playstation 3”. Prandaj, çdo ngjajshmëri është e rastësishme, por e qartë.

Postuar te Kuriozitet. Komentet te Ndërtesa që duket si PlayStation 3 apo anasjelltas? Janë të Mbyllura

Ndërtesa që duket sikur është në lëvizje të përhershme

Ndërtesa “Bikman”në Nju-Jork dizajnuar nga arkitekti Frenk Geri duket sikur është inspiruar nga arkitektura transformuese e filmit të ri të “Zanafilla” e Kristofer Nolan. Arkitektura unike krijon imagjinatë sesi ndërtesa duket sikur është në lëvizje, kurse kur 


të përfundojë ndërtesa “Bikman”do jetë njëra nga ndërtesat më të larta në botë.
Dyert e “Bikamnit” zyrtarisht do jenë të hapura nga fundi i këtij viti.
Gardaçela është e vendosur në jug të Siti Holl dhe Urës së Bruklinit dhe do të ketë 76 kate. Në atë do të ketë edhe shkolla fillore, apartamente luksoze, hapësirë për spital të Nju-Jorkut dhe parking publik nëntokësor.Arkitekti gjatë dizajnimit ka qenë i inspiruar nga draperët dhe skulpturat e mermerit, nga skulptori i periudhës së barokut i shekullit të 17 Xhanlorenco Bernini (Gianlorenzo Bernini)

Postuar te Kuriozitet. Komentet te Ndërtesa që duket sikur është në lëvizje të përhershme Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: