TopLajm ju sjell dokumentet e sapo publikuara nga Wikileaks – UPDATE

Me gjithë ngarkesën që ka web faqja më e përfolur në botë www.wikileaks.org portali TopLajm ju sjell lexuesve të gjitha dokumentet e publikuara deri më tani.

TopLajm është i pari portal në Ballkan që publikon këto dokumente
Wikileaks pritet që te publikoj edhe dokumente te tjetra.

Shkarkoni këtë torrent file për dokumentet e reja këtu si zip fajll..

I kemi lënë të gjitha këto mundësi duke e pasur parashysh trafikun dhe interesimin e madhë për dokumenetet e WikiLeaks.
Këto janë 272 281 “kabllot” qe i ka publikuar deri më tani WikiLeaks. Kjo web faqe pretendon se ka më shumë se 250 mijë / toplajm
Dokumentet ku përmendet Kosova janë këto (brenda fajllit që e shkarkoni më lartë):

 

  1. …cable\2007\127PARIS4685.html
  2. …cable\200818BERLIN122.html
  3. …cable\200969STATE62392.html
  4. …cable\200999PARIS1254.html
  5. …cable\2009\129DOHA733.html


Postuar te Bota, KOSOVË, POLITIKË, RAJONI, Teori Konspirative, Wikleaks. Komentet te TopLajm ju sjell dokumentet e sapo publikuara nga Wikileaks – UPDATE Janë të Mbyllura

Wikileaks: Rusia mban peng njohjen e Kosovës nga Katari

Vazhdojnë të zbulohen dokumente secrete nga ueb faqja WikiLeaks.

topLajm ka arritur ta siguroj njërin nga këto dokumente, ku bëhet fjalë për Kosovën.
Dokumenti I referohet vizitës së kryeministrit të Katarit në Washington me 4-5 janar të këtij viti.
Në takimet që Hamad bin Jassim Al Thani ka pasur me sekretaren e shtetit, Clinton, atij I është kërkuar datë specifike se kur Katari do ta njeh Kosovën.

“Ne ju inkurajojmë që ta njihni Kosovën, ashtu sic ka vepruar Arabia Saudite. Ne gjithashtu e përshëndesim votën tuaj Pro anatrësimit të Kosovës në FMN dhe Bankën Botërore. Këto hapa janë procedura të njohjes formale, por kur do ta ndërmirni hapin final?” ka pyetur Clinton
Ndërkohë ndihëms ministri Mohamad Al-Rumaihi ka bërë të ditur që presidenti rus I ka kërkuar që të “ecën ngadal” në procesin e njohjes së Pavarësisë së Kosovës.
“Vetë vota jonmë pro antarësimit të Kosovës në FMN dhe BB tregon simpatinë tonë që kemi për njohjen e Kosovës. Por presidenti rus ka kërkuar nga Katari që të “ecën ngadal” me vendimin për njohjen e Pavarësisë së Kosovës”
Ky ështe kodi i dokumentit sekret te publikuar : 09DOHA733, VISIT OF QATAR’S PRIME MINISTER TO WASHINGTON

Postuar te KOSOVË. Komentet te Wikileaks: Rusia mban peng njohjen e Kosovës nga Katari Janë të Mbyllura

Pedofilia në Kosovë alarmuese

Vajza ime 8 vjeçe vitin e kaluar ka qenë viktimë e abuzimit seksual nga një pedofil i moshës 60-vjeçare. Tani vajza është një fëmijë me probleme të mëdha, dhe mbi të gjitha ka humbur besimin te njerëzit dhe e ardhmja. Ajo sot është një fëmijë i tërhequr dhe vuan për tragjedinë që i ka ndodhur. 

Unë si prind e ndjej veten çdo ditë e më keq, për gjithë atë brutalitet të ashpër që i ka ndodhur vajzës sime, që tani i ka mbushur të nëntat. Dhunuesi pervers, edhe pse është dënuar, ai që vuan më së shumti është fëmija im, dhe unë si prind, kështu rrëfen ngjarjen rrëqethëse nëna N. N., nga Prishtina, pasi që vajza e saj 8-vjeçe është atakuar nga pedofili që i takon së njëjtës lagje

Në anën tjetër, gjyqtarja Fëllëza Kadiu, e cila është marrë me rastin, konfirmon se pedofili është dënuar me 5 vjet burgim dhe sipas saj, ekzistojnë edhe raste të tjera të ngjashme me të cilat është marrë ajo gjatë punës së saj prej gjyqtareje. Në karrierën e saj profesionale, ajo tregon se ka shqiptuar masa të dënimit edhe më të larta, sidomos në rastet kur është përsëritur vepra penale e abuzimit me fëmijët.
Postuar te KOSOVË. Komentet te Pedofilia në Kosovë alarmuese Janë të Mbyllura

Jeremic nuk është modern, thuhet në një raport të Wikileaks

Web faqja Wikileaks ka rënë nga funksioni, ndërsa mbi 250 000 dokumente, në mesin e të cilave edhe 668 për Kosovën janë publikuar tashmë. Ato i referohen raportimeve të diplomatëve për Departamentin e Shtetit. Edhe pse qasja është e pamundur, mirëpo është arritur të nxjerret ne pah një pjesë e një dokumenti sekret me shifrën  PARIS 00001254 002 OF 004, ku i referohet bisedës se Jean-David Levitte, diplomat francez, tani këshilltar i Sarkozys me Asistent-sekretarin amerikan, Philp Gordon, ku i referohet protokolleve të nënshkruara ndërmjet EULEX-it dhe qeverisë serbe.

Wednesday, 16 September 2009, 07:34
S E C R E T SECTION 01 OF 04 PARIS 001254
NOFORN
SIPDIS
EO 12958 DECL: 09/16/2018
TAGS PREL, PARM, KNNP, BH, SM, MK, GR, FR
SUBJECT: A/S GORDON’S MEETINGS WITH POLICY-MAKERS IN PARIS: 
A TOUR D’HORIZON OF EUROPE AND AFGHANISTAN
Classified By: Ambassador Charles Rivkin, for reasons 1.4(b) and (d).
 Citat nga raporti: 16 Shtator 2009, takimi i Gordonit me diplomatët francezë në Paris më 11 Shtator 2009. Është diskutuar për shumë çështje, kjo është pjesa për Kosovën:
Levitte ka vënë në pah se EULEX-i ka probleme diplomatike me qeverinë e Kosovës dhe me publikun pas nënshkrimit të dy marrëveshjeve protokollare me Serbinë. Ata (EULEX-i), shpresojnë ta mbajnë Kosovën e qetë, teksa ajo po ecë drejt zgjedhjeve komunale (2009). Asisteni i Sekretares, Gordon ka thënë se kosovarët duhet të pranojnë protokollet, por duhet të shpjegohet në mënyrë të qartë se ato janë marrëveshje teknike që nuk kanë asnjë ndikim në statusin e pavarësisë së Kosovës. Levitte gjithashtu kritikoi ministrin e jashtëm serb Jeremic, duke thënë se ai nuk po bën asgjë që të inkurajojë pjesëmarrjen e serbëve në qeverinë e Kosovës. Levitte vuri në pah se Jeremici “bën premtime të mëdha” sa herë që vjen në Francë, por nuk i mbanë ato. Levitte nuk e takon më atë dhe nuk konsideron se ai është “fytyra moderne e Beogradit” që pretendon se është”

Postuar te Bota, KOSOVË. Komentet te Jeremic nuk është modern, thuhet në një raport të Wikileaks Janë të Mbyllura

Lamo: Themeluesi I Wikileaks ,Assange duhet të dal para drejtësisë

Njëri nga hakerët më të mëdhenjë në botë që sot punon si gazetar I ka thënë portalit TOP LAJM se pas ditës së sotme kur në wikileaks.org janë publikuar artikuj analizash nga ambasadat amerikane në botë, themeluesi I kësaj web faqeje duhet të dal para drejtësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
“Julian Assange, ka hedhur posht të gjitha opsionet që kishte mbi tavolinë duke e bërë të pashmangshme përballjen me drejtësinë Amerikane”
Adrian Lamo është njeriu I cili I njoftoi autoritetet amerikane se dokumentet diplomatike të njohursa si “kabllo” janë shkarkuar nga oficeri i ulët ushtarak amerikan, Bradley Manning.
Vetë oficeri Maning I kishte treguar Lamos gjatë një bisede online se kishte shkarkuar rreth 250 mijë dokumente.
I pyetur se nëse ka ndonjë informacion se çfarë përmbajnë dokumenetet për Kosovën, Lamo ka theksuar se nuk ka njohuri pasi që nuk I ka poseduar materialet e shkarkuara.
Adrian Lamo  vlerësohet si njëri nga hakerët më të mëdhenj në botë, thyesi i web faqeve ndër të tjera edhe të gjigantëve kompjuterik Microsoft e Yahoo.
Postuar te Bota. Komentet te Lamo: Themeluesi I Wikileaks ,Assange duhet të dal para drejtësisë Janë të Mbyllura

"John’s Phone" – thjeshtë, TELEFON mobil

Jeni të habitur nga telefonat shumë-funksional?
Ja një telefon celular që mund të përdorni vetëm për një gjë – për të bërë dhe marrë telefonata.

John’s Phone” nuk mund të ndjekë Twitter-in në stil të iPhone-it, nuk mund të kontrolloni Facebook-un tuaj, të luani lodra, të dëgjoni MP3 muzikë e as edhe të merrni tekst mesazhe.Por “John’s Phone” ka një bateri që zgjatë deri në tre javë dhe ka një manual vetëm një faqe të gjatë. 
Kurse lista e numrave të telefonit është e “integruar”  prapa celularit me një kapak dhe përmban letër dhe një stilolaps.


Është i vogël, vetëm 10.5cm i gjatë – pak më i vogël se një iPhone.

 John’s PhoneKrijuesit e tij, Agjensioni Holandez i Reklamave John Doe, shpreson se do të jetë një hit me blerësit më të vjetër të cilët janë hutuar nga teknologjia moderne dhe të rinjtë që do të blejnë telefonin e tyre të parë. Të ashtuqajturin “anti-iPhone” mund ta bleni për vetëm 59£ (rreth 70€) në të bardhë ose 67£ (rreth 80€) në të zezë, rozë apo ngjyrë gjelbërt. 
I vetmi tipar i teknologjisë moderne është aftësia për të ruajtur dhjetë numra në “speed dial”.


Dizajneri Diedriekje Bok tha: “Në një kohë kur ka zgjidhje të teknologjisë marramendëse me bollëk, ne kemi zhvilluar një vegël të thjeshtë.”


John’s Phone”  mund ta bleni nëpërmjet internetit në webfqen johnsphones / The Sun

Postuar te Teknologji. Komentet te "John’s Phone" – thjeshtë, TELEFON mobil Janë të Mbyllura

50 fakte nga jeta e Marylin Monroe

Letrat, dorëshkrimet, dhuratat. Zbulohen sekretet çfarë la pas modelja 


Marylin Monroe, ylli më i famshëm i botës kishte marrë overdozë ilaçesh qetësuese, në moshën 36-vjeçare. 


Që atëherë, zërat dhe teoritë në lidhje me atë çka ka ndodhur para dhe pas vdekjes së saj, nuk janë larguar asnjëherë: ishte vetëvrasje apo aksident? Apo e kanë vrarë? 


Misteri që ka shkaktuar legjenda e saj, si dhe 30 filmat që ajo ka bërë në 15-vitet e karrierës së saj, apo burrat e famshëm me të cilët është martuar, Joe DiMaggio dhe dramaturgu Arthur Miller, apo lidhja e saj me John dhe Robert Kennedy.
Vdekja e Marilyn Monroe u shfaq në faqet e para të të gjitha revistave dhe gazetave. Ka qenë dhe një person tjetër në shtëpi atë mëngjes, një figurë misterioze në shumë prej biografive të Monroe: menaxherja e biznesit, Inez Melson, një grua, e cila ishte rekomanduar nga Joe DiMaggio. “Tirana Observer” sjell sot një speciale me 50 fakte nga jeta e modeles së famshme Marylin Monro. 


1. Marilyn Monroe, emri në art i Norma Jeane Baker. Ajo ka lindur në Los Angeles, 1 qershor 1926 dhe vdiq në Los Angeles, 5 gusht 1962.

2. Marilyn Monro ishte një vajzë më flokë të zinj, por për t’u bërë më e bukur kthehet në bionde. Një bionde aq shumë e dëshiruar dhe e kërkuar nga të gjithë. 


3. Filmi si saj i parë titullohet “The Shocking Miss Pilgrim” i realizuar në vitin 1947. 


4. Një video e fshehtë, superseksi e Merilin Monrosë ka dalë nga arkivat e FBI-së. Videoja, dikur “pronë” e shefit të gjithëpushtetshëm të agjencisë amerikane të hetimit, Edgar Hoover, është e rrallë për aktoren e famshme dhe të pafat. 


5. Ajo përmban një skenë prej 15 minutash, bardh e zi dhe pa audio, në të cilën Monro i kushton “vëmendje” të veçantë një mashkulli të panjohur. Ajo që Hoover shpresonte të gjente në këtë filmim, ishte një lidhje mes Monrosë dhe vëllezërve Kenedi, një aferë të tipit “Levinski”, ndoshta që do ta ndihmonte atë të rrëzonte nga pushteti të dy liderët amerikanë. 


6. Dyshohej se John dhe Bobby Kenedi kishin lidhje me vajzën e mrekullueshme të Los Angelosit. Por kjo nuk u vërtetua, sepse falë nishanit të saj të pangatërrueshëm në faqen e majtë, nuk ka asnjë element që të mund të tregojë diçka më shumë për të dashurin e saj, që nuk paraqitet kurrë me fytyrë. 


7. Gjithsesi, nuk bëhet fjalë për një prej vëllezërve Kenedi, sepse filmimi është bërë në fillim të viteve ´50, para se Norma Jean Baker të bëhej Marilin Monro dhe të niste të frekuentonte meshkujt e Shtëpisë së Bardhë. 


8. Ndaj, kopja e filmimit, të panevojshëm politikisht, ra në duart e një funksionari më të ulët të FBI-së dhe pas vdekjes së tij, në duart e të birit që sapo e ka shitur atë për 1.5 milionë dollarë. 


9 Sidoqoftë, kopja origjinale e tij ndodhet ende në arkivat e FBI-së, sepse në epokën e Hooverit, kjo ishte një gjë shumë e rëndësishme. 


10. Veshjet e Merlyne Monro përfshinin të gjitha koloritet. Por ngjyrat e saj të preferuara ishin e kuqja, e bardha, e zeza dhe bezha. 


11. Aktorët e preferuar të sa ishin: Clark Gable, Charlie Chaplin, Charles Laughton, Will Rogers, Cary Grant, John Barrymore, Tyrone Poëer and Richard Widmark. 


12. Ndërsa aktorët dhe artistët e preferuar të saj ishin Greta Garbo, Jean Harlow, Ginger Rogers, Marie Dressler and Olivia DeHavilland, Goya, Picasso, El Greco, Michelangelo and Botticelli 


13. Ndër këngëtarët e saj të preferuar, Marlyn Monroe veçonte Frank Sinatrwn, ndërsa si këngëtare femër të preferuar kishte Ella Fitzgerald. 


14. Marlyne Monroe kishte edhe autorët e saj të preferuar, ku do të veçonte Fyodor Dostoyevsky, J.D. Salinger, George Bernard Shaw and Thomas Wolfe.


15. Parfumi i preferuar i Merlyn Monroe ishte Chanel No. 5 dhe produktet më të preferuara kozmetike të saj ishin të linjës Nivea. 


16. Në vitin 1945 Andre de Dienes punësoi 19-vjeçaren Marlyn Monro si modele të parë. Por vetëm pas 5 javësh Monro udhëtoi drejt Kalifornisë, Nevadës dhe New Mexiko. Fotografitë e realizuara në këto udhëtime u publikuan në revistat e të gjithë botës. 


17. Marlin vazhdoi të punonte me Denies deri në vitin 1953. fotografitë e realizuara prej tij janë ende shumë të shikuara nga fansat dhe admiruesit e Marline Monro në të gjithë botën. 


18. Në një çast gjatë karrierës së tij si fotograf Harold Lloyd mori disa fotografi të Marlyne Monro me kostum banje pranë një pishine. Këto foto nuk u publikuan deri pas vdekjes së saj, por që tashmë janë shumë të kërkuara nga fansat e saj. 


19. Gorge Barris ishte duke bashkëpunuan me Marlyn Monro për një katalog, kohën kur ajo ndërroi jetë. Ai e kishte fotografuar gjerësisht atë, dhe për disa ato janë fotot e fundit që Marlyn ka bërë deri në çastin që ajo vdiq. 


20. Suksesi i Marlyn Monro në Niagara erdhi nga bashkëpunimi në disa role tek “Gentlemen Prefer Blondes” (Zotërinjtë preferojnë biondet) dhe “How to Marry a Millionaire” (Si të martohesh me një milioner). 

21. Revista “Photoplay” e votoi Marlyne Monro në vitin 1953 si Best New Actress, dhe në moshën 27-vjeçare ajo ishte biondja më e dëshiruar e të gjithë Hollywood-it. 


22. Fatkeqësisht fama e Marlyn Monro dhe imazhi i saj seksual u bë një temë e cila e vrau martesën e tyre. Nëntë muaj më vonë në 27 tetor 1954 Marlyn dhe Joe u divorcuan. Ata u ndanë për “konflikt profesioni” dhe mbetën miq të ngushtë. 


23. Në 29 korrik 1956 Marlyn Monro u martua me Arthur Miller çifti u takua në Lee Strasberg dhe miqtë janë shprehur se ajo e “magjepsi” Arthur Miller. Pasi ata u martuan, Arthur shkroi një pjesë të Roslyn Taber në vitn 1961, “The Misfits” (Mospërshtatjet) posaçërisht për Marlyn Monro. 


24. Fatkeqësisht martesa e Marlin Monro dhe Arthur Miller mori fund në 20 janar 1961, kështu që filmi “The Misfits” (Mospërshtatjet) u duk sikur t’i përshtatej plotësisht situatës të krijuar mes çiftit. 


25. Në vitin 1962 Golden Globe e quajti Merlin Monro si femra më e preferuar në botën e filmave, duke demonstruar edhe njëherë aftësitë e saj joshëse e sensuale. 


26. Fatkeqësisht gjatë një kthesë plot ngjarje shokuese, mëngjesin e 5 gushtit 1962, 36-vjeçarja Marlyn Monro vdiq në gjumë në shtëpinë e saj në Brentwood, California.


27. Vdekja e Marlyn Monro ishte një tronditje e madhe për të gjithë botën. Shpirti i saj i gjallë dhe bukuria e saj e bënin të pamundur për t’u besuar, faktin se ajo kishte ndërruar jetë. 


28. Në 8 gusht 1962, trupi i Marlyn Monro u mbyll për të pushuar në korridorin e kujtimeve, në parkun Memorial Westwood, në Los Angeles, California. 


29. Gjatë karrierës së saj Marlyn Monro realizoi 30 filma dhe nuk mund të përfundonte vetëm një, realizimet e të cilit kishin filluar, të titulluar Something’s Got to Give. 


30. Marlyn Monro ishte më shumë se një yll i kinematografisë dhe një mbretëreshë e lavdishme. Ajo përshkoi një ndjesi të re të përbotshme në jetën e saj të shkurtër. Popullarititeti i Marlyn Monro-së e çoi atë tej një ylli, në një ikonë. 


31. Sot emri “Marlin Monro” është kthyer në sinonim të bukurisë, sensualitetit dhe gjallërisë. Ajo mbetet frymëzim për të qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes dhe e dëshiruar nga të gjithë. Figura e saj inspiron për të kaluar të gjitha pengesat dhe për të realizuar qëllimet. 


32. Overdoza tragjike e vitit 1962…. Dy kabinete që mbajnë shumë prej sekreteve të saj: çelësat e misterit që ishte Marilyn Monroe. Dr. Ralph Greenson, psikiatri i saj, ishte mbase njeriu i parë që mbërriti. Mjeku i saj personal Hyman Engelberg, gjithashtu ishte caktuar në shtëpinë e saj njëkatëshe. 


33. Një prej avokatëve të saj, Milton “Mickey” Rudin erdhi dhe filloi të merrej me telefonat. Arthur Jacobs, publicisti i saj, u thirr të kthehej nga “Hollywood Bowl”, ku ai dhe gruaja e tij e ardhshme, Natalie Trundy, po ndiqnin një koncert. E më pas ishte pamja e kurioze e Eunice Murray, gruaja e shërbimit që kishte zbuluar trupin, duke larë çarçafët në mes të natës. 


34. Aktori Peter Lawford, kunati i presidentit Kennedy, nuk ishte aty, por ai ishte tronditur nga gjendja në të cilën i ishte dukur Monroe në telefonatën e tyre të fundit. “Thuaji lamtumirë Pat-it (Lawford). Thuaji lamtumirë presidentit. Dhe lamtumirë ty sepse je një djalë i mirë”. 


35. Marilyn Monroe, ylli më i famshëm i botës kishte marrë overdozë ilaçesh qetësuese, në moshën 36-vjeçare. Që atëherë, zërat dhe teoritë në lidhje me atë çka ka ndodhur para dhe pas vdekjes së saj, nuk janë larguar asnjëherë: ishte vetëvrasje apo aksident? Apo e kanë vrarë? 


36. Misteri që ka shkaktuar legjenda e saj, si dhe 30 filmat që ajo ka bërë në 15-vitet e karrierës së saj, apo burrat e famshëm me të cilët është martuar, Joe DiMaggio dhe dramaturgu Arthur Miller, apo lidhja e saj me John dhe Robert Kennedy. 

37. Vdekja e Marlyn Monroe u shfaq në faqet e para të të gjitha revistave dhe gazetave. Ka qenë dhe një person tjetër në shtëpi atë mëngjes, një figurë misterioze në shumë prej biografive të Monroe: menaxherja e biznesit, Inez Melson, një grua, e cila ishte rekomanduar nga Joe Di Maggio. 


38. Melson kishte detyrën të kujdesej për nënën skizofrenike të Monroe, të cilën asaj s’i pëlqente ta vizitonte, por Melson u kujdes për të si të ishte nëna e saj. Kështu, Marilyn u bë si të ishte vajza e Melson, e cila kishte një marrëdhënie të trazuar me vajzën e saj, Emmy Lou. Gjithashtu kishte dhe dy kabinete me dosje, një gri dhe një ngjyrë kafe. 


39. Frank Sinatra e kishte këshilluar Monroe që të kishte kujdes për të ruajtur privatësinë. Sepse jeta e saj ishte e gjitha në ato dosje. Letrat, të dhënat financiare, fotografitë e saj të preferuara etj. Tashmë ishte Melson ajo që kishte kontroll mbi to. 


40. Pas shumë vitesh që ishte kujdesur për nënë e Marilyn pa marrë asgjë në këmbim, kishte ardhur koha që ajo të bëhej një person i rëndësishëm në jetën e pasvdekjes së Marilyn Monroe. 


41. 4.6 milionë dollarë për varrin mbi Marilyn Monro. Varri i vendosur mbi atë të aktores amerikane Marilyn Monro është shitur për hiq më pak se 4.6 milionë dollarë. 


42. Varri është shitur nëpërmes faqes së hapur për shitje online eBay në ankandin i cili është hapur më 14 gusht, derisa çmimi fillestar ishte 500.000 dollarë. Varrin e kishte vendosur në shitje gruaja e një personi i cili ishte varrosur. 


43. Varrin e kishte vendosur në shitje gruaja e një personi i cili ishte varrosur para 23 vitesh, i cili vendin për varrim në varrezën Westwood Village Memorial Park e kishte blerë në vitin 1954 nga ish bashkëshorti i Monroes, lojtarit të bejsbollit Joe DiMaggio. 


44. Një prej ikonave më famëkeqe të historisë moderne, aktorja Merlin Monro është një prej atyre fëmijëve që quhen të paligjshëm dhe që ia doli mbanë në jetë, edhe pse nuk jetoi gjatë. Nuk është e qartë se kush ishte babai i vërtetë i aktores, ndërkoha që mamaja e saj u mbyll në një çmendinë. 


45. Merlin, modelja e parë e revistës “Playboy”, është pasuar nga ylli i serisë ‘Baywatch’, Pamella Anderson, ndërsa ylli televiziv Kim Kardashian, është renditur e treta 


46. Legjenda e Hollivudit, Merlin Monro, ka zënë pozitën e parë në një listë të lepurushave të revistës më të njohur erotike “Playboy”, e përpiluar nga ueb-faqja e figurave të famshme, ‘StarPulse.com’. Merlin, modelja e parë e kësaj reviste, është pasuar nga ylli i serisë ‘Baywatch’, Pamella Anderson, ndërsa ylli televiziv Kim Kardashian, është renditur e treta. 


47. Në vazhdën e traditës së ndyrë të videove seksuale të figurave të famshme, një i tillë tani vjen edhe nga ish-legjenda e filmit, seks-ikonës së ndjerë, Merlin Monro. Porno-filmi privat i Merlinit, kohë më parë, ka dalë në treg, për të gjetur një kolektor i cili do të paguante një shumë të madhe parash, për t’u kënaqur me lakuriqësinë e Merlinit. 


48. Në të vërtetë, videoxhirimi bardhezi i skenës së seksit, e paraqet bukuroshen Merlin të gjunjëzuar para një mashkulli të panjohur, i cili fytyrën e ka jashtë kuadrit të kamerës, sikur ta dinte se është duke u xhiruar, kështu që me qëllim, për asnjë çast nuk ka shikuar në objektiv. 


49. E njëjta është edhe me Merlinin. Bëhet fjalë për një xhirim nga viti 1950, derisa kasetën për herë të parë e ka gjetur dhe shikuar drejtori i FBI-së, J. Edgar Huver në vitin 1960, i cili atëherë kishte kaluar dy javë duke u munduar të gjej dëshmi se si partneri i Merlinit në videoxhirim, është ose Xhon F. Kenedi apo Robert F. Kenedi. Videoxhirimi sërish është gjetur gjatë kohës së xhirimit të filmit dokumentar rreth jetës së biondes së famshme. 

Marilyn Monroe, vazhdon të jetë akoma simbol i shkëlqimit hollivudian dhe paraqitja e saj vazhdon të hijeshojë produkte dhe reklama nga më të ndryshmet dhe më fitimprurëset njëkohësisht. 50 Vdekja, jo vetëm e ka përjetësuar imazhin e saj, por i ka sjellë edhe më shumë fitime emrit të saj, të cilat shkojnë në favor të të afërmve të tyre më me fat.Postuar te Histori, Kuriozitet. Komentet te 50 fakte nga jeta e Marylin Monroe Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: