>Rriten dyshimet për terrorizëm?

>

Detaje të tjera janë duke u publikuar në lidhje me vrasjen e dy ushtarëve amerikanë nga Arid Uka, 21 vjeç në Frankfurt të Gjermanisë. Ndërkohë, është publikuar edhe fotografia e parë pas arrestimit të Aridit.

Prokuroria gjermane po vazhdon hetimet, ndërkohë janë paraqitur edhe mospajtimet e para ndërmjet tyre dhe autoriteteve amerikane.
Prokurorët federale gjermane kanë thënë se ekziston dyshimi se akti ishte i motivuar nga islamizmi. Megjithatë, ministri i brendshëm gjerman Boris Rhein ka thënë se deri tani nuk është zbuluar se ai vepronte në ndonjë rrjet. “Nga hetimet tona deri më tani kemi mësuar se ai (Aridi) ka vepruar vetëm”, ka thënë ministri Rhein, raporton Guardian.
Por një zëdhënës i Pentagonit, Dave Lapan, ka thënë se ende nuk dihet nëse në sulm kanë qenë të përfshirë edhe persona të tjerë. “Përqendrimi kryesor i hetimeve do të jetë përcaktimi nëse me Aridin kanë qenë të përfshirë edhe njerëz të tjerë”, ka thënë Lapan.
“Ka shenja se bëhet fjalë për myslimanizëm të radikalizuar”, ka shtuar ai.
Raportohet se i riu Uka ka jetuar në një bllok apartamenti me një të dyshuar për terrorizëm, Rami M, i cili dyshohet se ka lidhje me Lëvizjen Islamike të Uzbekistanit.
Ndërkohë, në një intervistën e tij të parë me policinë, Uka thuhet se ka këmbëngulur se kishte vepruar i vetëm dhe nuk ishte anëtar i asnjë grupi terrorist.
Por Spiegel Online thotë se Uka i ka thënë hetuesit se kishte kryer sulmin, pasi kishte shikuar një video në YouTube ku gratë myslimane përdhunoheshin nga ushtarët amerikanë./io
Postuar te Bota. Komentet te >Rriten dyshimet për terrorizëm? Janë të Mbyllura

>Modelja shqiptare Vicky Zeneli pozon nudo

>

Pasi realizoi një shërbim fotografik për revistën e njohur në botë, “Sport Illustrated”, modelja shqiptare në SHBA, Vildane Zeneli nuk i ka rezistuar dot ofertës së fotografit të Victoria’s Secret, Russe James, për të pozuar nudo.

 
Zeshkania është shfaqur më seksi se kurrë në versionin “siç e ka bërë nëna”, duke mos pasur në trup asgjë pos make-up.

E kemi parë shpesh Vildanen të fotografohet me fare pak rroba, por jo si kësaj radhe, ku nën blicin e fotografit ajo ka kaluar çdo fantazi, shkruan gazeta shqiptare “Standard”. /kn

Postuar te Fashion, Modë. Komentet te >Modelja shqiptare Vicky Zeneli pozon nudo Janë të Mbyllura

>Kosova, vend transit i drogës

>

Kosova vazhdon të jetë një vend transit i drogës afgane drejt vendeve të Evropës perëndimore.
Është ky vlerësimi që bën për shtetin e ri raporti vjetor i

Departamentit Amerikan të Shtetit, mbi trafikun ndërkombëtar të lëndëve narkotike, raporton Zëri.

Në raport vihet theksi tek vështirësitë që kanë autoritetet kosovare në luftën kundër drogës dhe krimit të organizuar.
Ndërkohë që shprehet shqetësimi për shtimin e prodhimit të drogës në territorin kosovar.
Ndërkaq, për Shqipërinë, DASH ka vlerësuar se ka ende rezultate të dobëta, pavarësisht progresit.
“Shqipëria ka bërë progres gjatë vitit 2010, qeveria e Shqipërisë u përpoq të konfrontonte elementët kriminalë, por droga vijon të mbetet një problem i mprehtë në këtë vend”, thuhet në raport.
Në dokumentin zyrtar vihet theksi tek kontrollet e dobëta në kufijtë detarë dhe ata tokësorë, fenomen që nxitet nga mungesa e mjeteve dhe korrupsioni.
Departamenti i Shtetit vlerëson se trafiku i drogës është një nga veprimtaritë kryesore të grupeve kriminale në Shqipëri, vend që sipas raportit shërben si transit për kalimin e heroinës afgane drejt Evropës, kryesisht Italisë dhe Greqisë.
“Forcimi i institucioneve qeveritare ka dhënë efekte pozitive, por progresi ka qenë i ngadaltë”, nënvizohet në raport, ku ndër të tjera thuhet se SHBA dhe BE do vijojnë bashkëpunimin me Shqipërinë në luftën kundër narkotikëve./io
Postuar te KOSOVË. Komentet te >Kosova, vend transit i drogës Janë të Mbyllura

>Disa ilaçe nga mjalti

>

Apiterapia është mënyrë natyrore e shërimit nëpërmjet së cilës, veç e veç dhe në kombinime të ndryshme, shfrytëzohet prodhimi i bletëve, të cilat janë thesar i vërtetë i materieve shëruese.
Apiterapia mund të definohet si mënyrë natyrore e shërimit, në të cilën shfrytëzohen veç e veç dhe në kombinime të ndryshme prodhimet bletare. Ato, para së gjithash, janë mjalti, pluhuri i luleve apo tufku i luleve, rrëshira e bletëve dhe dylli apo propolisi, amëza qumështore, helmi i bletës dhe dylli. Prodhimet e bletëve janë një thesar i vërtetë i materieve shëruese, nga të cilat më të rëndësishme janë ato me cilësi antibiotike. Përmbajnë edhe vitamina, aminothartina esenciale dhe minerale, përkatësisht fermente dhe materie të pazëvendësueshme aktive të cilat u japin cilësi të posaçme shëruese.

Mjalti

Mjalti i krijuar nga nektari të cilin bletët me përkushtim e mbledhin dhe deponojnë në koshere, shërben si ushqim për bletët. Bletarët mbledhin “tepricën” dhe e shesin. Ka cilësi antibakteriale, ndërkaq shfrytëzohet edhe për shërimin e plagëve dhe plagëve të shkaktuara nga djegiet, si edhe për të mbajtur pastërtinë plagës dhe përshpejtimin e shërimit. Forcon qëndrueshmërinë e organizmit, ndihmon në shërimin e hepatitit dhe në zbutjen e problemeve me lëkurën.

Amza qumështore

Bletët amzën qumështore e prodhojnë për ushqimin “e fëmijëve” të vet që jetojnë në koloni. Bleta mbretëreshë me to ushqehet tërë kohën e periudhës së larvave, ndërkaq bletët punëtore vetëm tri ditët e para. Amza qumështore prodhon bletë punëtore në gjëndra të posaçme. Shfrytëzohen në kozmetikë, gjenden në kapsula dhe shërben për ngritjen e qëndrueshmërisë së organizmit, ndërkaq shpesh flitet edhe për bamirësinë e saj në luftë kundër plakjes.

Pluhuri i luleve

Bletët mbledhin pluhurin e luleve nga lulet dhe e shfrytëzojnë si albumine për ushqim. Bletari mund të mbledhë pluhurin, i cili pastrohet dhe thahet apo ngrihet para se t’u shtohet ilaçeve natyrore apo para se të shfrytëzohet si shtesë në ushqim. Pluhuri i luleve përmban vitaminën B12, por edhe vitamina të tjera. Mirëpo, dobia e suksesit të përdorimit të rregullt të pluhurit të luleve më siguri është e lidhur me albuminat, vitaminat, aminothartinat dhe me përbërës të tjerë të dobishëm, që shërbejnë si katalizatorë në organizëm. Mirëpo, meqë një numër i madh i njerëzve është alergjik ndaj pluhurit të luleve, rekomandohet “testimi’ me një sasi të vogël preparatit të përgatitur para se të merret cilado qoftë prodhim që përmban pluhur lulesh. Pluhuri i luleve rregullon tretjen, ndërkaq vepron pozitivisht edhe në bronke.

Në disa shtete pluhuri i luleve shfrytëzohet për hiposensibilizim, domethënë për shërimin e alergjisë nëpërmjet futjes graduale të sasisë gjithnjë e më të madhe të alergjenit të caktuar.
Postuar te Kuriozitet, Studim. Komentet te >Disa ilaçe nga mjalti Janë të Mbyllura

>Shkaktarët e problemeve seksuale

>

Shumë çifte, në një moment apo në një tjetër, kanë probleme me seksin. Problemet seksuale në një lidhje, shpesh janë probleme të vetë lidhjes. Shkaqe të rëndomta janë mungesa e informacionit.
Komunikimi i dobët, pritshmëritë e roleve të mashkullit dhe të femrës, mungesa e besimit ose devotshmërisë ose konfliktet e pazgjidhura. Një partner abuzues mund ta përdorë seksin si armë për të lënduar tjetrin dhe dominuar; në një rast të tillë, problemi e ka emrin “abuzim”.

Për më tepër, historitë e abuzimit seksual, për njërin nga partnerët apo për të dy, mund të prekë edhe lidhjet aktuale. Ajo që mendohet apo ndjehet për veten dhe seksin, prek ndjeshëm edhe mënyrën se si përgjigjen trupat tanë.

Ndjenja e fajit, e turpit, e frikës, konfliktit dhe injorancës, të gjitha këto mund ta bllokojnë ose pengojnë ndjeshmërinë seksuale. Nuk duhet pritur të kaloni në agoni totale para se të fillojmë të kërkoni ndihmë.

Problemet seksuale janë të zakonshme./yp

Postuar te Seks dhe Dashuri, Studim. Komentet te >Shkaktarët e problemeve seksuale Janë të Mbyllura

>Kelmendi: Takohesha me Emmyn për t’i lënë një porosi

>

Biznesmeni nga Kosova Aziz Kelmendi, i cili akuzohet për vrasje të qëllimshme të këngëtares nga Shqipëria Emmy, rrëfeu në gjykatën e Tiranës konfliktin për ish-të dashurën e tij. Sipas Gazetës Shqiptare, biznesmeni, ka hedhur poshtë kategorikisht akuzën e vrasjes, duke pretenduar se ngjarja ka qenë aksidentale.

Të njëjtin qëndrim e mbajti dhe avokati i tij mbrojtës. “Me Emmyn kam pasur një lidhje dy vjeçare. Kisha synim të shkëputesha prej saj, sepse kam nisur një lidhje të re. Natën e ngjarjes kam shkuar në ambientet e lokal ‘Venue’, ku do të takohesha me këngëtaren Emmy për t’i lënë një porosi. Me vete kisha të dashurën tjetër” përfundon Kelmendi.
Postuar te Show-Biz. Komentet te >Kelmendi: Takohesha me Emmyn për t’i lënë një porosi Janë të Mbyllura

>"Sëmundja" e Realit quhet Ronaldo

>

Reali i Madridit ka një sëmundje: vartësinë nga Christiano Ronaldo.

“Merengesit” po humbasin terren në garën e titullit me Barcelonë dhe kjo është si pasojë e “bllokimit” të portugezit. Goli i tij i fundit ka ardhur nga Sociedadit, më 6 shkurt dhe kësisoj është formuar një total për 409 minutash pa gol, plot gjashtë orë e gjysmë. Gjatë kësaj kohe, Reali ka shënuar vetëm katër gola, duke fituar dy nga katër ndeshjet e luajtura, ato ndaj Espanyolit dhe Levantes.
Portugezi është shumë larg ritmit të muajit tetor gjatë të cilit shënoi 11 gola dhe gjithashtu nuk është më lider i renditjes së golashënuesëve. Deri tani, Christiano Ronaldo ka shënuar 24 gola, tre më pak se Lionel Messi.
Duke qenë se Ronaldo është i vetmi lojtar i Realit që ka luajtur të gjitha ndeshjet e këtij kampionati, edhe mesatarja e realizimit është më e ulët. Sivjet, Christiano shënon një gol çdo 100 minuta, ndërsa vjet mestaraja ishte 88 minuta.
Por nga ana tjetër, nëse llogarisim të gjitha veprimtaritë, Ronaldo ka shënuar 34 gola, një më shumë se në edicionin e kaluar. 24 golave në kampionat u shtohen 6 golat në Kupën e Mbretit dhe katër golat në Ligën e Kampioneve. Kur kanë mbetur edhe 13 ndeshje në kampionat, krahas sfidave të Championsit dhe dy takimeve të finales së Kupës së Mbretit, Ronaldo ka ende mundësinë të thyejë rekordin personal. Në sezonin 2007-08 ai shënoi 42 gola me Manchester United dhe fitoi “Topin e artë”./io
Postuar te SPORT. Komentet te >"Sëmundja" e Realit quhet Ronaldo Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: