>Tërmeti në Japoni ka shkurtuar ditën

>

Agjencia amerikane për Gjithësinë NASA ka kumtuar se tërmeti i fuqishëm që të premten ka goditur Japoninë ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,6 mikrosekonda, ndërsa Instituti italian për
Gjeofizikë dhe vullkanologji ka theksuar se boshti i rotacionit të Tokës ka lëvizur për 10 centimetra.

Gjeofizikani i NASA-s Richard Gros ka llogaritur se tërmeti me fuqi 8,9 të shkallës së Rihterit, e ka shpejtuar rrotullimin e Tokës për 1,6 mikrosekonda, raporton AP. Ky ndryshim i shpejtësisë së rotacionit të Tokës është diçka më e madhe se sa ajo e vitit të kaluar, e shkaktuar nga tërmeti që kishte ndodhur në Kili.

Ndryshimin më të madhe të shpejtësisë së rrotullimit të Tokës e ka shkaktuar tërmeti që ka ndodhur në Sumatra më 2004, i cili e kishte shkurtuar ditën për 6,9 mikrosekonda.

Postuar te SHKENCË. Komentet te >Tërmeti në Japoni ka shkurtuar ditën Janë të Mbyllura

>Aktivitetet vullkanike në Havai

>

Shkencëtarët po i vëzhgojnë nga afër aktivitetet e shtuara të vullkanit Kilauea në Ujdhesën e Madhe në Havait, pasi erupcioni fillestar e hodhi llavën në lartësi deri 20 metra.

Kilauea është në erupcion të vazhdueshëm për 28 vjet.

Por, gjeologu Xhanet Bob nga Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve tha se aktivitetet e fundjavës sinjalizojnë “episode të reja të erupcioneve dhe të panjohura tjera”./topLajm

Postuar te Hulumtime, SHKENCË. Komentet te >Aktivitetet vullkanike në Havai Janë të Mbyllura

>SHBA, dështim spektakolar i misionit hapsinor

>

Misioni amerikan i dërgimit të një sateliti vëzhgues të Tokës në hapësirë përfundoi me një dështim “spektakolar” mesditën e sotme, ndërsa raketa shpërtheu në ajër pak pas nisjes nga një bazë në Kaliforni.

I quajtur ironikisht me emrin “lavdia”, sateliti që do të mblidhte të dhëna të reja rreth klinës së planetit shpërtheu pas gjashtë minutash, si rrjedhojë e një problemi të papërcaktuar ende.

Nga të dhënat paraprake besohet se aksidenti u shkaktua pasi pjesët shkëputëse të raketës nuk u larguan në kohë, duke bërë që raketa të ishte tepër e rëndë dhe e ngadaltë për të dalë nga fusha gravitacionale e Tokës.

Dështimi i NASA-s vjen në një moment të keq për misionet hapësinore botërore, pasi në muajt e shkuar, lëshime të ngjashme satelitësh nga India dhe Rusia gjithashtu dështuan./tch

Postuar te SHKENCË, Teknologji. Komentet te >SHBA, dështim spektakolar i misionit hapsinor Janë të Mbyllura

>Britania publikon dosjet për UFO-t

>

Autoritetet britanike publikuan ditën e enjte dosjet e dokumentet për “objektet fluturuese të panjohura”, (UFO) të cilësuara deri më sot si dosje të klasifikuara.

Bëhet fjalë për 35 dosje të mëdha me rreth 8500 faqe në total, ku janë hedhur raporte nga zyrtarë e ‘dëshmitarë’ të vizitave aliene në planetin tonë që datojnë që nga vitet e para të pas Luftës së Dytë Botërore.

Shumica e dosjeve të publikuara i përkasin periudhës nga viti 1997 deri në vitin 2005 dhe janë kryesisht foto e vizatime sipas syrit të ‘dëshmitarëve’, por edhe letra që ministrat e brendshëm britanikë u kanë dërguar atyre si përgjigje për dyshimet e ngritura.

Mes personave që kanë patur “kontakt” pamor me UFO-t janë edhe policë, ushtarakë e pilotë të Royal Air Force./tch

Postuar te Kuriozitet, SHKENCË. Komentet te >Britania publikon dosjet për UFO-t Janë të Mbyllura

>Sateliti gjerman “kërcënon” Tokën

>

Një satelit gjerman ka humbur kontrollin në hapësirë dhe pritet që të bjerë në Tokë gjatë këtij viti.

Analizat e fundit tregojnë se sateliti “Rosat” do të hyjë në atmosferën tokësore brenda pak muajsh.

Momenti i përplasjes me tokën parashikohet në tetor-dhjetor.

“Rosat”, me peshë 2.4 ton, mendohet se mund të digjet gjatë rënies apo mund të bjerë në det.

Sipas shkencëtarëve, në rastin më të keq, mbetjet e satelitit do të bien në sipërfaqen e Tokës duke shkaktuar dëme të mëdha./topLajm

Postuar te SHKENCË. Komentet te >Sateliti gjerman “kërcënon” Tokën Janë të Mbyllura

>Coca-cola mund të shkaktojë kancer

>

Prej kohësh është e njohur se teprimi i pirjes së coca-cola mund të shkaktojë obezitet, por një studim i ri, i publikuar në një revistë italiane, zbulon se efektet negative të pijes
më të famshme në botë mund të jetë edhe të tjera.

Denoncimi erdhi nga Qëndra e Shkencës për Interesin Publik, një organizatë amerikane që merret me shëndetin publik. Ajo parashtroi një kërkesë zyrtare për ndalimin e përdorimit të ngjyruesit të ëmbël të pijes freskuese.

Sipas Qëndrës, substanca e karamelit ka në përbërje dy substanca, të cilat janë të lidhura me kancerin e mushkërive, mëlçisë dhe tiroides.

Siç shpjegoi drejtori ekzekutiv i Qëndrës, Micheal Jacobson, “bëhet fjalë për një risk minimal të shtuar për shfaqjen e tumorit, por kaq është e mjaftueshme që autoritetet që përkujdesen për shëndetin publik, të alarmohen”.

Nga ana e saj, kompania refuzoi fuqimisht raportin, duke thënë se substancat në fjalë janë studiuar me detaje në shumë vende të botës, por në asnjë prej tyre ato nuk janë shpallur si të dëmshme./yp

Postuar te Kuriozitet, Mjekësi, SHKENCË. Komentet te >Coca-cola mund të shkaktojë kancer Janë të Mbyllura

>Gjendet merimanga e rrallë me fytyrë njeriu

>

Në rezervatin natyror Arna të Anglisë është gjendur një merimangë e rrallë, barku i të cilës i ngjan fytyrës së njeriut, transmeton “Daily Mail”. Në rezervat kanë gjetur vetëm 40 merimanga

të tilla që nga viti 1890.

Kjo është e para që e kemi gjetur në 35 vjetët e fundit. Është rastësi e rrallë të shihet një e tillë. E kemi gjetur në një kuti të ndarë dhe ishim shumë të emocionuar”, ka thënë Mark Sigleton, punëtor në rezervat.
Merimanga që ka emrin latin Philodromus margaritatus nuk është e rrezikshme për njerëzit, dhe qëndron në pemën e mbuluar me likene. Mund të rritët deri në 5.5 centimetra. Gjendet në Evropën qendrore e perëndimore./io
Postuar te Kuriozitet, SHKENCË. Komentet te >Gjendet merimanga e rrallë me fytyrë njeriu Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: