>Kandidatët e kategorive kryesore të çmimeve Oskar

>

Të dielën do të ndahen cmimet Oskar për filmat, regjizorëte, aktorët dhe aktoret me të mirë. Më poshtë vijojnë kandidimet në kategoritë kryesore të çmimeve Oscar, që do të ndahen të
dielën në Los Anxheles: 
FILMI MË I MIRË 

– “Black swan” 
– “Fighter” 
– “Inception” 
– “Tout va bien! The kids are all right” 
– “Le discours d’un roi” 
– “127 heures” 
– “The social network” 
– “Toy story 3” 
– “True grit” 
– “Winter’s bone” 


REGJISORI MË I MIRË – Darren Aronofsky për filmin “Black swan” 
– David Russell për filmin “Fighter” 
– Tom Hooper për filmin “Le discours d’un roi” 
– David Fincher për filmin “The social network” 
– Joel dhe Ethan Coen për filmin “True grit” 


AKTORI MË I MIRË 
– Javier Bardem (“Biutiful”) 
– Jeff Bridges (“True grit”) 
– Jesse Eisenberg (“The social network”) 
– Colin Firth (“Le discours d’un roi”) 
– James Franco (“127 heures”) 


AKTORJA MË E MIRË 
– Annette Bening (“Tout va bien! The kids are all right”) 
– Nicole Kidman (“Rabbit hole”) 
– Jennifer Lawrence (“Winter’s bone”) 
– Natalie Portman (“Black swan”) 
– Michelle Williams (“Blue valentine”) 


AKTORI MË I MIRË NË ROLET DYTËSORE 
– Christian Bale (“Fighter”) 
– John Hawkes (“Winter’s bone”) 
– Jeremy Renner (“The town”) 
– Mark Ruffalo (“Tout va bien! The kids are all right”) 
– Geoffrey Rush (“Le discours d’un roi”) 


AKTORJA MË E MIRË NË ROLET DYTËSORE 

– Amy Adams (“Fighter”) 
– Helena Bonham Carter (“Le discours d’un roi”) 
– Melissa Leo (“Fighter”) 
– Hailee Steinfeld (“True grit”) 
– Jacki Weaver (“Animal kingdom”) 


FILMI MË I MIRË I ANIMUAR 

– “Dragons” 
– “L’illusionniste” 
– “Toy story 3” 


FILMI MË I MIRË I HUAJ – “Biutiful” (Meksikë) 
– “Canine” (“Kynodontas”, Greqi) 
– “Revenge” (“Haevnen”, Danimarkë) 
– “Incendies” (Kanada) 
– “Hors-la-loi” (Algjeri). 

Advertisements
Postuar te Kulturë, Show-Biz, Spektakel. Komentet te >Kandidatët e kategorive kryesore të çmimeve Oskar Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: