>Vdiq ish-diktatori tunizian Ben Ali

>

Ish-presidenti tunizian, Zine el-Abidine Ben Ali, i arratisur nga vendi pas protestave masive në mesin e janari, ka ndërruar jetë në një spital në Arabinë Saudite.
Lajmi u njoftua nga televizioni France 24. Përpara dy ditësh, e përditshmja Le Monde informoi e para se diktatori kishte pësuar një infarkt dhe ndodhej i shtruar në
gjendje kritike në një spital në Jedah, transmetoi Top Channel.
Brenda disa orësh edhe rrjetet e mëdha ndërkombëtare e konfirmuan lajmin e burimeve të së përditshmjes franceze.
Ben Ali ishte në koma dhe shanset e tij për mbijetesë ishin cilësuar 50-50. Sipas informacionit nga France 24, iu u shua rreth orës 11:00.
Lajmi mund të pritet me kënaqësi në Tunizi, ku njeriu që drejtoi me dorë të hekurt vendit u largua pas 23 vitesh në pushtet, por vetëm pasi morri në avionin e tij personal një pasuri marramendëse, të përfituar nga abuzimet me detyrën.
Arabia Saudite kishte pranuar t’i akordonte Ben Ali-së statusin e azilit politik./tg

Postuar te Bota. Komentet te >Vdiq ish-diktatori tunizian Ben Ali Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: