>Pamje ekskluzive nga largimi i Mubarak nga Kajro

>

Ish-Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak ka qeverisur prej vitit të largët 1981 dhe u dorëhoq nga posti i tij me 11 shkurt 2011, pas kryengritjeve masive.


Mubarak ishte Presidenti i tretë dhe më jetëgjatë i Egjiptit. Omar Suleiman, zv/Presidenti i sapoemëruar i vendit njoftoi dorëheqjen e Presidentit në një komunikim të shkurtër në televizionin shtetëror, vetëm pak orë pasi Mubaraku kishte lënë Kajron së bashku me familjen e tij dhe ishte akomoduar në një resort në Sharm El-Sheikh.

Dorëheqja e Mubarakut pasoi 18 ditë protesta masive kundër sundimit të tij 30-vjeçar, dhe erdhi vetëm një ditë pas fjalimit të tij surprizues ku theksoi se refuzonte të tërhiqej duke i bërë sfidë si popullit ashtu edhe qeverive perëndimore.


CBS ka publikuar pamje ekskluzive nga largimi i Mubarak nga Kajro. Per ta pare videon ju lutem klikoni ketutoplajm


Advertisements
Postuar te Bota. Komentet te >Pamje ekskluzive nga largimi i Mubarak nga Kajro Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: