>Policia rrahu redaktorin e gazetës Shekulli

>

Situatë terrori në Tiranë. Forca të shumta policie po rrahin gazetarë dhe kalimtarë në Bulevard edhe pasi kanë shpërndarë protestuesit. Policë me skafandra te shoqeruar ne disa raste nga
civile pa uniforma, po futen edhe në ambiente të lokaleve private ne zonat afer Bulevardit, duke qëlluar mbi njerëzit që ndodhen në to.

Dhunë është ushtruar nga policë në lokalet pranë kryeministrisë. Gjithë qytetarët të cilët kanë qenë të ndaluar në këto ambiente, por edhe gazetarë të mediave kanë qenë pre e dhunës. Redaktori i politikës i gazetës “Shekulli” Ened Janina është rrahur brutalisht nga pesë policë policë të forcave speciale, duke e qëlluar me tytën e armës, shkopinj gome, si dhe me shqelma, raporton Shekulli. 

Janë dhunuar jo vetëm meshkuj e të rinj, por edhe burra të moshuar, të cilët janë lënë në gjendje të rëndë përtokë pas rrahjeve. Edhe fëmijët mësohet se nuk i kanë shpëtuar dhunës së policëve, të cilët në një numër të lartë nuk kanë ngurruar të “shfryjnë” dhunshëm kundër çdo njeriu që në atë moment lëvizte. Një tjetër gazetar i cili ndodhej në vendngjajre, tregoi se uniformat blu nuk kanë treguar mëshirë. Në një numër shumë të madh për numrin e paktë të njerëzve të mbetur në rrugë pas demonstratës, të gjithë këta të fundit nuk janë kursyer.

“Pamë se si po rrihnin një nga kolegët tanë, por nuk mund të lëviznim nga aty ku ishim”, rrëfen një nga gazetarët. “Nëse do të dilnim, do të na rrihnim edhe ne, pasi numri i tyre ishte shumë i lartë. Nuk kishin mëshirë. Qëllonin me armë, me shkopinj gome. Gazetarin e vunë poshtë dhe vazhdonin ta qëllonin. Një burrë plak e lanë përtokë. Nuk e di nëse arriti t’i shpëtojë gjallë dhunës së tyre”./gs

Advertisements
Postuar te RAJONI. Komentet te >Policia rrahu redaktorin e gazetës Shekulli Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: