>Kina ‘nxehet’ me tre diej

>

Fenomeni astronomik “tre diejt” ka habitur banorët e verilindjes së Kinës.
Nga të dy anët e Diellit janë shfaqur në mënyrë simetrike dy “diej të vegjël”. Së bashku me dritën e ndritshme, diejt e vogël kanë bërë një rreth të vogël, në të cilin kanë shkëlqyer ngjyrat e ylberit. Banorët e qytetit Changchun, në të cilin ky fenomen u pa më së miri, ishin të habitur, njoftojnë mediet kroate.
Astronomët e kanë quajtur këtë fenomen “diell fantazmë”, dhe kjo ndodh për shkak të reflektimit të Diellit në atmosferë. Reflektimi shkakton refuzimin e dritës së diellit nga kristali i akullit, që gjatë muajve të dimrit formojnë re./koha

Advertisements
Postuar te Kuriozitet. Komentet te >Kina ‘nxehet’ me tre diej Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: