Wikileaks: Rusia mban peng njohjen e Kosovës nga Katari

Vazhdojnë të zbulohen dokumente secrete nga ueb faqja WikiLeaks.

topLajm ka arritur ta siguroj njërin nga këto dokumente, ku bëhet fjalë për Kosovën.
Dokumenti I referohet vizitës së kryeministrit të Katarit në Washington me 4-5 janar të këtij viti.
Në takimet që Hamad bin Jassim Al Thani ka pasur me sekretaren e shtetit, Clinton, atij I është kërkuar datë specifike se kur Katari do ta njeh Kosovën.

“Ne ju inkurajojmë që ta njihni Kosovën, ashtu sic ka vepruar Arabia Saudite. Ne gjithashtu e përshëndesim votën tuaj Pro anatrësimit të Kosovës në FMN dhe Bankën Botërore. Këto hapa janë procedura të njohjes formale, por kur do ta ndërmirni hapin final?” ka pyetur Clinton
Ndërkohë ndihëms ministri Mohamad Al-Rumaihi ka bërë të ditur që presidenti rus I ka kërkuar që të “ecën ngadal” në procesin e njohjes së Pavarësisë së Kosovës.
“Vetë vota jonmë pro antarësimit të Kosovës në FMN dhe BB tregon simpatinë tonë që kemi për njohjen e Kosovës. Por presidenti rus ka kërkuar nga Katari që të “ecën ngadal” me vendimin për njohjen e Pavarësisë së Kosovës”
Ky ështe kodi i dokumentit sekret te publikuar : 09DOHA733, VISIT OF QATAR’S PRIME MINISTER TO WASHINGTON

Postuar te KOSOVË. Komentet te Wikileaks: Rusia mban peng njohjen e Kosovës nga Katari Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: