Ashton- Tadic: Edhe neser takim

Si duket dita e sotme nuk ka mjaftuar qe te arrihet nje kompromis mes BE-së dhe Serbise per terheqjen apo modifikimin e rezolutes serbe per Kosoven te depunuar ne OKB.

Ne nje njoftim te zyres se shefes per politike te jashtme te BE-se, Cathrine Ashton, behet e ditur se kjo e fundit me Tadic kane biseduar per zhvillimet pas mendimit te GJND-se.
Ne fund te komunikates se shkurter thuhet se Ashton e Tadic do e vazhdojne takimin edhe neser.

Postuar te Bota, KOSOVË. Komentet te Ashton- Tadic: Edhe neser takim Janë të Mbyllura

Ashton- Tadic: Edhe neser takim

Si duket dita e sotme nuk ka mjaftuar qe te arrihet nje kompromis mes BE-së dhe Serbise per terheqjen apo modifikimin e rezolutes serbe per Kosoven te depunuar ne OKB.

Ne nje njoftim te zyres se shefes per politike te jashtme te BE-se, Cathrine Ashton, behet e ditur se kjo e fundit me Tadic kane biseduar per zhvillimet pas mendimit te GJND-se.
Ne fund te komunikates se shkurter thuhet se Ashton e Tadic do e vazhdojne takimin edhe neser.

Postuar te Bota, KOSOVË. Komentet te Ashton- Tadic: Edhe neser takim Janë të Mbyllura

Edhe nje i vrare ne Mitrovice

Është vrarë me armë zjarri afër shtëpisë së tij në “Kodrën e Minatorëve”, në veri të Mitrovicës, Hakif Mehmeti, i njohur me emrin Kika. Ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 21.40, ndërkohë që ai është transferuar në spitalin që ndodhet në veri, ku mjekët kanë konstatuar vdekjen e tij.

Shkaqet e vrasjes nuk dihen, ndërsa policia ka dalë në vendngjarje dhe është duke zhvilluar hetimet

Postuar te KOSOVË. Komentet te Edhe nje i vrare ne Mitrovice Janë të Mbyllura

Edhe nje i vrare ne Mitrovice

Është vrarë me armë zjarri afër shtëpisë së tij në “Kodrën e Minatorëve”, në veri të Mitrovicës, Hakif Mehmeti, i njohur me emrin Kika. Ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 21.40, ndërkohë që ai është transferuar në spitalin që ndodhet në veri, ku mjekët kanë konstatuar vdekjen e tij.

Shkaqet e vrasjes nuk dihen, ndërsa policia ka dalë në vendngjarje dhe është duke zhvilluar hetimet

Postuar te KOSOVË. Komentet te Edhe nje i vrare ne Mitrovice Janë të Mbyllura

10 parfumet me te mira ne bote!

Parfumi që dikur konsiderohej luks tashmë është bërë pjesë përbërëse e pandashme e çdo njeriu. Aroma të ndryshme dhe nga më të veçantat janë hedhur në treg nga kompani të ndryshme dhe kanë arritur kulmin në shitje. Tashmë përdorimi i një parfumi është bërë një detaj i rëndësishëm i ditës ashtu sikurse është veshja. Pak rëndësi ka marka apo çmimi , sot të gjithë si meshkujt dhe femrat janë përdorues të rregullt të parfumeve. Marka nga më të njohura gjenden në çdo dyqan parfumerie. Imitime apo origjinale, parfumet blihen nga çdokush. Shumëllojshmëria e tyre bën që të gjithë të gjejnë veten në aromat e këtyre parfumeve. Revista e njohur “The independent” ka bërë një përmbledhje të parfumeve më të mira në treg. Dhjetë emrat më të njohura të parfumeve. Duke nisur nga Guçi e deri te Calvin Clein. I pari parfum që kryeson listën është Belle D’Opium. Një version i përditësuar aromatik i portretit të YSL-së, Belle D’Opium është një prekje e butë klasike. Erë myku e ngrohtë, është një parfum ideal për sezonin e dimrit.Çmimi: 39 dollarë për 30 mili litra. Emri tjetër është Hugo Boss. Një parfum shumë i njohur, me famë të jashtëzakonshme. Festimi portokall i lumturisë së Boss-it, është një aromë gazmore e mollës dhe pjeshkës me një bazë vanilje të ëmbël.Çmimi: 36 dollarë për 50 mili litra. Jo më pak i njohur është dhe Guçi. Një prej emrat më të lakuar në botën e parfumeve. Emëruar pas këngës së Barbra Streisand ‘Fajtor’, ky është një parfum që të jesh krenar, të mos kesh turp prej tij. Kjo është një aromë e gjallë orientale me mandarin dhe piper të kuq.Çmimi: 35 dollarë për 30 mili litra. Tom Ford është parfumi tjetër i radhës. Nëse ju ëndërroni për pushime në Mustique, kjo aromë e limonit blu do t’iu çonte drejt e në pemët e agrumet e këtij rajoni. Me barishtet e kësaj toke ashtu si “bucu” e Afrikës së Jugut, kjo aromë ekzotike është e përkryer për ata që janë udhëtarët e zemrës. Çmimi: 115 dollarë për 50 mili litra. Një aromë tjetër e shkëlqyer është dhe Jo Malone. Frymëzuar nga Keats, “Odë e vjeshtës”, dardhë angleze dhe kolonjë “Fressia” arrin aromën e sapo pjekur të dardhës së mbretit William të kombinuar me freski e “Fressi-as” së bardhë. Çmimi: 68 dollarë për 100 mili litra. Comme des Garçons është një emër tjetër i njohur në tregun parfumeve. Aroma e fundit e çuditshme vjen nga Comme des Garçons, “WonderWood” ka erë si një shëtitje gjallëruese përmes pyjeve me halat e pishave që kërcasin nën këmbë. Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra. Parfumi tjetër është Marc Jacobs. Lola ka vetëm një vit në treg, dhe për ta festuar, shishes së saj të bukur i është vendosur një veshje kadife për një kohë të kufizuar. Çmimi: 45 dollarë për 50 mili litra. La Prairie, kjo aromë luleje orientale vjen në një shishe të pazakontë, shishe skulpture që duhet të jetë në muzeun e Guggenheim. Çmimi: 72 dollarë për 50 mili litra. Marka me famë ndërkombëtare Kalvin Klein është një tjetër parfum i dhjetëshes. Lili dhe Jasmina janë esencat e luleve në zemrën e bukurisë. Me shishen e saj elegante, ovale, kjo është një zgjedhje e sofistikuar. Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra. Dhe në fund të renditjes është Chloe. Nuhatje e ëmbël, e paraqitur me një gotë elegante dhe shishe metalike me një zinxhir të sigurimit te kapaku, Chloe “Dashuria”, është një parfum që duhet të ketë çdo i fiksuar i modës. Çmimi: 50 dollarë për 50 mili litra.

1.Yves Saint Laurent
Një version i përditësuar aromatik i portretit të YSL-së, Belle D’Opium është një prekje e butë klasike. Erë myku e ngrohtë, është një parfum ideal për sezonin e dimrit.
Çmimi: 39 dollarë për 30 mili litra.


2.Hugo Boss
Festimi portokall i lumturisë së Boss-it, është një aromë gazmore e mollës dhe pjeshkës me një bazë vanilje të ëmbël.
Çmimi: 36 dollarë për 50 mili litra.


3.Guçi
Emëruar pas këngës së Barbra Streisand ‘Fajtor’, ky është një parfum që të jesh krenar, të mos kesh turp prej tij. Kjo është një aromë e gjallë orientale me mandarin dhe piper të kuq.
Çmimi: 35 dollarë për 30 mili litra.


4.Tom Ford
Nëse ju ëndërroni për pushime në Mustique, kjo aromë e limonit blu do t’iu çonte drejt e në pemët e agrumet e këtij rajoni. Me barishtet e kësaj toke ashtu si “bucu” e Afrikës së Jugut, kjo aromë ekzotike është e përkryer për ata që janë udhëtarët e zemrës.
Çmimi: 115 dollarë për 50 mili litra.

5.Jo Malone
Frymëzuar nga Keats, “Odë e vjeshtës”, dardhë angleze dhe kolonjë “Fressia” arrin aromën e sapo pjekur të dardhës së mbretit William të kombinuar me freski e “Fressi-as” së bardhë.
Çmimi: 68 dollarë për 100 mili litra.


6. Comme des Garçons
Aroma e fundit e çuditshme vjen nga Comme des Garçons, “WonderWood” ka erë si një shëtitje gjallëruese përmes pyjeve me halat e pishave që kërcasin nën këmbë.
Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra.


7. Marc Jacobs
Lola ka vetëm një vit në treg, dhe për ta festuar, shishes së saj të bukur i është vendosur një veshje kadife për një kohë të kufizuar.
Çmimi: 45 dollarë për 50 mili litra.


8. La Prairie
Kjo aromë luleje orientale vjen në një shishe të pazakontë, shishe skulpture që duhet të jetë në muzeun e Guggenheim.
Çmimi: 72 dollarë për 50 mili litra.


9. Calvin Klein
Lili dhe Jasmina janë esencat e luleve në zemrën e bukurisë. Me shishen e saj elegante, ovale, kjo është një zgjedhje e sofistikuar.
Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra.


10. Chloe
Nuhatje e ëmbël, e paraqitur me një gotë elegante dhe shishe metalike me një zinxhir të sigurimit te kapaku, Chloe “Dashuria”, është një parfum që duhet të ketë çdo i fiksuar i modës.
Çmimi: 50 dollarë për 50 mili litra.

Postuar te Tjera. Komentet te 10 parfumet me te mira ne bote! Janë të Mbyllura

10 parfumet me te mira ne bote!

Parfumi që dikur konsiderohej luks tashmë është bërë pjesë përbërëse e pandashme e çdo njeriu. Aroma të ndryshme dhe nga më të veçantat janë hedhur në treg nga kompani të ndryshme dhe kanë arritur kulmin në shitje. Tashmë përdorimi i një parfumi është bërë një detaj i rëndësishëm i ditës ashtu sikurse është veshja. Pak rëndësi ka marka apo çmimi , sot të gjithë si meshkujt dhe femrat janë përdorues të rregullt të parfumeve. Marka nga më të njohura gjenden në çdo dyqan parfumerie. Imitime apo origjinale, parfumet blihen nga çdokush. Shumëllojshmëria e tyre bën që të gjithë të gjejnë veten në aromat e këtyre parfumeve. Revista e njohur “The independent” ka bërë një përmbledhje të parfumeve më të mira në treg. Dhjetë emrat më të njohura të parfumeve. Duke nisur nga Guçi e deri te Calvin Clein. I pari parfum që kryeson listën është Belle D’Opium. Një version i përditësuar aromatik i portretit të YSL-së, Belle D’Opium është një prekje e butë klasike. Erë myku e ngrohtë, është një parfum ideal për sezonin e dimrit.Çmimi: 39 dollarë për 30 mili litra. Emri tjetër është Hugo Boss. Një parfum shumë i njohur, me famë të jashtëzakonshme. Festimi portokall i lumturisë së Boss-it, është një aromë gazmore e mollës dhe pjeshkës me një bazë vanilje të ëmbël.Çmimi: 36 dollarë për 50 mili litra. Jo më pak i njohur është dhe Guçi. Një prej emrat më të lakuar në botën e parfumeve. Emëruar pas këngës së Barbra Streisand ‘Fajtor’, ky është një parfum që të jesh krenar, të mos kesh turp prej tij. Kjo është një aromë e gjallë orientale me mandarin dhe piper të kuq.Çmimi: 35 dollarë për 30 mili litra. Tom Ford është parfumi tjetër i radhës. Nëse ju ëndërroni për pushime në Mustique, kjo aromë e limonit blu do t’iu çonte drejt e në pemët e agrumet e këtij rajoni. Me barishtet e kësaj toke ashtu si “bucu” e Afrikës së Jugut, kjo aromë ekzotike është e përkryer për ata që janë udhëtarët e zemrës. Çmimi: 115 dollarë për 50 mili litra. Një aromë tjetër e shkëlqyer është dhe Jo Malone. Frymëzuar nga Keats, “Odë e vjeshtës”, dardhë angleze dhe kolonjë “Fressia” arrin aromën e sapo pjekur të dardhës së mbretit William të kombinuar me freski e “Fressi-as” së bardhë. Çmimi: 68 dollarë për 100 mili litra. Comme des Garçons është një emër tjetër i njohur në tregun parfumeve. Aroma e fundit e çuditshme vjen nga Comme des Garçons, “WonderWood” ka erë si një shëtitje gjallëruese përmes pyjeve me halat e pishave që kërcasin nën këmbë. Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra. Parfumi tjetër është Marc Jacobs. Lola ka vetëm një vit në treg, dhe për ta festuar, shishes së saj të bukur i është vendosur një veshje kadife për një kohë të kufizuar. Çmimi: 45 dollarë për 50 mili litra. La Prairie, kjo aromë luleje orientale vjen në një shishe të pazakontë, shishe skulpture që duhet të jetë në muzeun e Guggenheim. Çmimi: 72 dollarë për 50 mili litra. Marka me famë ndërkombëtare Kalvin Klein është një tjetër parfum i dhjetëshes. Lili dhe Jasmina janë esencat e luleve në zemrën e bukurisë. Me shishen e saj elegante, ovale, kjo është një zgjedhje e sofistikuar. Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra. Dhe në fund të renditjes është Chloe. Nuhatje e ëmbël, e paraqitur me një gotë elegante dhe shishe metalike me një zinxhir të sigurimit te kapaku, Chloe “Dashuria”, është një parfum që duhet të ketë çdo i fiksuar i modës. Çmimi: 50 dollarë për 50 mili litra.

1.Yves Saint Laurent
Një version i përditësuar aromatik i portretit të YSL-së, Belle D’Opium është një prekje e butë klasike. Erë myku e ngrohtë, është një parfum ideal për sezonin e dimrit.
Çmimi: 39 dollarë për 30 mili litra.


2.Hugo Boss
Festimi portokall i lumturisë së Boss-it, është një aromë gazmore e mollës dhe pjeshkës me një bazë vanilje të ëmbël.
Çmimi: 36 dollarë për 50 mili litra.


3.Guçi
Emëruar pas këngës së Barbra Streisand ‘Fajtor’, ky është një parfum që të jesh krenar, të mos kesh turp prej tij. Kjo është një aromë e gjallë orientale me mandarin dhe piper të kuq.
Çmimi: 35 dollarë për 30 mili litra.


4.Tom Ford
Nëse ju ëndërroni për pushime në Mustique, kjo aromë e limonit blu do t’iu çonte drejt e në pemët e agrumet e këtij rajoni. Me barishtet e kësaj toke ashtu si “bucu” e Afrikës së Jugut, kjo aromë ekzotike është e përkryer për ata që janë udhëtarët e zemrës.
Çmimi: 115 dollarë për 50 mili litra.

5.Jo Malone
Frymëzuar nga Keats, “Odë e vjeshtës”, dardhë angleze dhe kolonjë “Fressia” arrin aromën e sapo pjekur të dardhës së mbretit William të kombinuar me freski e “Fressi-as” së bardhë.
Çmimi: 68 dollarë për 100 mili litra.


6. Comme des Garçons
Aroma e fundit e çuditshme vjen nga Comme des Garçons, “WonderWood” ka erë si një shëtitje gjallëruese përmes pyjeve me halat e pishave që kërcasin nën këmbë.
Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra.


7. Marc Jacobs
Lola ka vetëm një vit në treg, dhe për ta festuar, shishes së saj të bukur i është vendosur një veshje kadife për një kohë të kufizuar.
Çmimi: 45 dollarë për 50 mili litra.


8. La Prairie
Kjo aromë luleje orientale vjen në një shishe të pazakontë, shishe skulpture që duhet të jetë në muzeun e Guggenheim.
Çmimi: 72 dollarë për 50 mili litra.


9. Calvin Klein
Lili dhe Jasmina janë esencat e luleve në zemrën e bukurisë. Me shishen e saj elegante, ovale, kjo është një zgjedhje e sofistikuar.
Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra.


10. Chloe
Nuhatje e ëmbël, e paraqitur me një gotë elegante dhe shishe metalike me një zinxhir të sigurimit te kapaku, Chloe “Dashuria”, është një parfum që duhet të ketë çdo i fiksuar i modës.
Çmimi: 50 dollarë për 50 mili litra.

Postuar te Tjera. Komentet te 10 parfumet me te mira ne bote! Janë të Mbyllura

Romet me francezë se vet Sarkozi

Deportimi i romëve që po vazhdon ende në Francë, edhe pse shumë i kritikuar, e ka sjellë këtë fenomen në vëmendjen e të gjithë botës. Ciganët, siç njihen romët në Francë, kanë jetuar në këtë vend prej shekujsh dhe janë shumë më francezë se vetë Sarkozi.

Një nga lagjet franceze më të populluara prej tyre ndodhet në Perpinjan. Është lagjja “Shën Zhak”, fare pranë kufirit me Barcelonën. Aty sytë të zënë një botë që është pak ndryshe nga ajo e zakonshmja. Nëpër oborre varen rroba, fëmijët luajnë këmbëzbathur nëpër rrugica dhe pleqtë flasin pafundësisht nëpër sokakë. Diku në një cep, një prift qëndron me Bibël në dorë dhe i nxit njerëzit që të shkojnë në kishë. Është një jetë e gjallë si prej kohërash të vjetra. Perpinjani, me një popullsi prej 120 mijë banorësh, nuk ndodhet në ndonjë guidë turistike. Më së shumti udhëtarët mund të ndërrojnë trenat e tyre në këtë qytet gjatë rrugëtimit nga Parisi në Barcelonë. Por qyteti është një nga strehët më të mëdha të ciganëve. Ata kanë në këtë qytezë plot 2 shekuj. Në shekullin e 15-të. Ciganët arritën në Gadishullin Iberik prej Indisë pjesërisht ehe prej Greqisë, që në atë kohë njihej si “Egjipti i vogël”. Spanjollët i quajtën të sapombërriturit “egjiptiano” dhe më pas ky emër u shkurtua në “ciganos” dhe në Francë u quajtën “ciganë”. Pas Revolucionit Francez romët nisën që të vendosen në bregun e Mesdheut përfshi edhe vendin që zunë në lagjen e “Shën Zhakut” në Perpinjan. Edhe pse këta ciganë nuk janë në mënyrë të drejtpërdrejtë të lidhur me romët që Sarkozi kërkon t’i nxjerrë nga Franca, historia e ekzistencës së tyre është e lidhur me diskriminimin, por edhe i teprimit. Ata janë të gjithë qytetarë të Francës, por varfëria dhe mungesa e shkollimit kanë qenë bashkudhëtarët e tyre të përhershëm. Zakonisht ata janë njerëz që dëshirojnë të qëndrojnë vetëm me njëri-tjetrin dhe kjo pjesërisht edhe për shkak të refuzimit të vazhdueshëm që kanë hasur nga ana e shoqërisë franceze. Një fotograf francez, shumë i pasionuar me jetën e romëve, që prej 4 vitesh shkon në Perpinjan për të kapur aspekte të jetës së përditshme të këtij komuniteti, që edhe pse është në dukje i mbyllur me pjesën tjetër të botës, kur arrin që të të bëjë pjesë të vetës është shumë bujar, mikëpritës dhe me vlera të mëdha njerëzore. Ajo që i ka bërë më shumë përshtypje fotografit francez, që arriti të bëhej miq me ciganët, është etja e madhe që ata kanë për jetën, për çdo aspekt të të gëzuarit të saj, si dhe nga shija për melodramaticitet. Ata dinë të këndojnë me afsh, të luten me gjithë shpirt dhe të dashurojnë sikur të mos kishte të nesërme. Janë fotografi të “pakohë”, të një komuniteti që ka jetuar nëpër rrugicat e ngushta të Perpinjanit për 200 vjet dhe që është tashmë pjesë e pandashme e Francës.Postuar te Bota. Komentet te Romet me francezë se vet Sarkozi Janë të Mbyllura

Romet me francezë se vet Sarkozi

Deportimi i romëve që po vazhdon ende në Francë, edhe pse shumë i kritikuar, e ka sjellë këtë fenomen në vëmendjen e të gjithë botës. Ciganët, siç njihen romët në Francë, kanë jetuar në këtë vend prej shekujsh dhe janë shumë më francezë se vetë Sarkozi.

Një nga lagjet franceze më të populluara prej tyre ndodhet në Perpinjan. Është lagjja “Shën Zhak”, fare pranë kufirit me Barcelonën. Aty sytë të zënë një botë që është pak ndryshe nga ajo e zakonshmja. Nëpër oborre varen rroba, fëmijët luajnë këmbëzbathur nëpër rrugica dhe pleqtë flasin pafundësisht nëpër sokakë. Diku në një cep, një prift qëndron me Bibël në dorë dhe i nxit njerëzit që të shkojnë në kishë. Është një jetë e gjallë si prej kohërash të vjetra. Perpinjani, me një popullsi prej 120 mijë banorësh, nuk ndodhet në ndonjë guidë turistike. Më së shumti udhëtarët mund të ndërrojnë trenat e tyre në këtë qytet gjatë rrugëtimit nga Parisi në Barcelonë. Por qyteti është një nga strehët më të mëdha të ciganëve. Ata kanë në këtë qytezë plot 2 shekuj. Në shekullin e 15-të. Ciganët arritën në Gadishullin Iberik prej Indisë pjesërisht ehe prej Greqisë, që në atë kohë njihej si “Egjipti i vogël”. Spanjollët i quajtën të sapombërriturit “egjiptiano” dhe më pas ky emër u shkurtua në “ciganos” dhe në Francë u quajtën “ciganë”. Pas Revolucionit Francez romët nisën që të vendosen në bregun e Mesdheut përfshi edhe vendin që zunë në lagjen e “Shën Zhakut” në Perpinjan. Edhe pse këta ciganë nuk janë në mënyrë të drejtpërdrejtë të lidhur me romët që Sarkozi kërkon t’i nxjerrë nga Franca, historia e ekzistencës së tyre është e lidhur me diskriminimin, por edhe i teprimit. Ata janë të gjithë qytetarë të Francës, por varfëria dhe mungesa e shkollimit kanë qenë bashkudhëtarët e tyre të përhershëm. Zakonisht ata janë njerëz që dëshirojnë të qëndrojnë vetëm me njëri-tjetrin dhe kjo pjesërisht edhe për shkak të refuzimit të vazhdueshëm që kanë hasur nga ana e shoqërisë franceze. Një fotograf francez, shumë i pasionuar me jetën e romëve, që prej 4 vitesh shkon në Perpinjan për të kapur aspekte të jetës së përditshme të këtij komuniteti, që edhe pse është në dukje i mbyllur me pjesën tjetër të botës, kur arrin që të të bëjë pjesë të vetës është shumë bujar, mikëpritës dhe me vlera të mëdha njerëzore. Ajo që i ka bërë më shumë përshtypje fotografit francez, që arriti të bëhej miq me ciganët, është etja e madhe që ata kanë për jetën, për çdo aspekt të të gëzuarit të saj, si dhe nga shija për melodramaticitet. Ata dinë të këndojnë me afsh, të luten me gjithë shpirt dhe të dashurojnë sikur të mos kishte të nesërme. Janë fotografi të “pakohë”, të një komuniteti që ka jetuar nëpër rrugicat e ngushta të Perpinjanit për 200 vjet dhe që është tashmë pjesë e pandashme e Francës.Postuar te Bota. Komentet te Romet me francezë se vet Sarkozi Janë të Mbyllura

Iu shtron yftar dhe u kerkon njohje

Presidenti i AKR-së z, Behgjet Pacolli, po qëndron në New York, ku me intenzitet të shtuar po vazhdon aktivitetin e tij lobues gjatë takimeve me përfaqësues të Kombeve të Bashkuara, veçanërisht me përfaqësues të vendeve që do të votojnë me 9 shtator gjatë punimeve të OKB-së.
Presidenti i AKR-së, z. Behgjet Pacolli, në kuadër të kësaj vizite, në New York ka shtruar një darkë miqësore ku kanë qenë të ftuar përfaqësuesit më të lartë të shumë shteteve. Ndër ta Ministri i Punëve të Jashtme të Maldiveve bashkë me delegacionin e tij, Ambasadorët e Timorit Lindor, Grenada, Bangladesh, Azerbaijan, Yemen, Republikës Dominikane, Indonezisë, Bruneit dhe Kazakistanit. Në darkë kanë qënë present edhe përfaqësues të mediave nga Kosova.
Gjatë darkës, z. Pacolli ka mbajtur një fjalim për të pranishmit, duke iu drejtuar atyre fakte të reja për zhvillime demokratike në Kosovën e pavarur dhe sovrane. Ai ka kërkuar drejtëpërsëdrejti nga përfaqësuesit e shteteve që kanë qenë prezentë në këtë darkë, që të votojnë kundër rezolutës së propozuar nga Serbia në këtë sesion të AP të OKB. Presidenti i AKR-së, z. Pacolli, ka marrë një sërë konfrimimesh nga këto vende se ato do ta mbështesin fuqishëm Kosovën duke dhënë kontributin e tyre veçanërisht për këtë çështje.
Të mërkurën, z. Pacolli zhvillon disa takime me Ministra të punëve të Jashtme dhe Ambasador të Kombeve të Bashkuara si dhe me Kryesitë e Ambasadave në Kombet e Bashkuara në New York.
Presidenti i AKR-së, z Behgjet Pacolli do të ketë takime të veçanta me disa përfaqësues të shteteve ku do të kërëkon mbështetjen e tyre për Kosovën, për të kundërshtuar rezolutën serbe.
Presidenti i AKR-së, z. Pacolli do të vazhdoj takime edhe me përfaqësues të vendeve të cilat ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovë, nga të cilat do të kërkoj që sa më shpejtë të fillojnë me procedurat formale të njohjes së Pavarësisë së Kosovës.
Z. Pacolli ka themeluar një zyre të plotë pune në New York Millenium në Plaza Hotel ku janë vendosur Shtabi i tij dhe një grup i madh i lobistëve të cilët do të punojnë bashkë me z. Pacolli në New York.
Në ditët e ardhshme z. Pacolli do të vazhdoj përkushtimin e tij në kuadër të fushatës lobuese për Kosovën, duke dhënë informacione dhe argumete të shumta se Kosova po zhvillohet shpejtë si shtet i pavarur sovran dhe demokratik.
Postuar te KOSOVË, POLITIKË. Komentet te Iu shtron yftar dhe u kerkon njohje Janë të Mbyllura

Iu shtron yftar dhe u kerkon njohje

Presidenti i AKR-së z, Behgjet Pacolli, po qëndron në New York, ku me intenzitet të shtuar po vazhdon aktivitetin e tij lobues gjatë takimeve me përfaqësues të Kombeve të Bashkuara, veçanërisht me përfaqësues të vendeve që do të votojnë me 9 shtator gjatë punimeve të OKB-së.
Presidenti i AKR-së, z. Behgjet Pacolli, në kuadër të kësaj vizite, në New York ka shtruar një darkë miqësore ku kanë qenë të ftuar përfaqësuesit më të lartë të shumë shteteve. Ndër ta Ministri i Punëve të Jashtme të Maldiveve bashkë me delegacionin e tij, Ambasadorët e Timorit Lindor, Grenada, Bangladesh, Azerbaijan, Yemen, Republikës Dominikane, Indonezisë, Bruneit dhe Kazakistanit. Në darkë kanë qënë present edhe përfaqësues të mediave nga Kosova.
Gjatë darkës, z. Pacolli ka mbajtur një fjalim për të pranishmit, duke iu drejtuar atyre fakte të reja për zhvillime demokratike në Kosovën e pavarur dhe sovrane. Ai ka kërkuar drejtëpërsëdrejti nga përfaqësuesit e shteteve që kanë qenë prezentë në këtë darkë, që të votojnë kundër rezolutës së propozuar nga Serbia në këtë sesion të AP të OKB. Presidenti i AKR-së, z. Pacolli, ka marrë një sërë konfrimimesh nga këto vende se ato do ta mbështesin fuqishëm Kosovën duke dhënë kontributin e tyre veçanërisht për këtë çështje.
Të mërkurën, z. Pacolli zhvillon disa takime me Ministra të punëve të Jashtme dhe Ambasador të Kombeve të Bashkuara si dhe me Kryesitë e Ambasadave në Kombet e Bashkuara në New York.
Presidenti i AKR-së, z Behgjet Pacolli do të ketë takime të veçanta me disa përfaqësues të shteteve ku do të kërëkon mbështetjen e tyre për Kosovën, për të kundërshtuar rezolutën serbe.
Presidenti i AKR-së, z. Pacolli do të vazhdoj takime edhe me përfaqësues të vendeve të cilat ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovë, nga të cilat do të kërkoj që sa më shpejtë të fillojnë me procedurat formale të njohjes së Pavarësisë së Kosovës.
Z. Pacolli ka themeluar një zyre të plotë pune në New York Millenium në Plaza Hotel ku janë vendosur Shtabi i tij dhe një grup i madh i lobistëve të cilët do të punojnë bashkë me z. Pacolli në New York.
Në ditët e ardhshme z. Pacolli do të vazhdoj përkushtimin e tij në kuadër të fushatës lobuese për Kosovën, duke dhënë informacione dhe argumete të shumta se Kosova po zhvillohet shpejtë si shtet i pavarur sovran dhe demokratik.
Postuar te KOSOVË, POLITIKË. Komentet te Iu shtron yftar dhe u kerkon njohje Janë të Mbyllura
Këtë e pëlqejnë %d blogues: